Zasady opieki nad chorym w rodzinie

Prawie dwa miliony zwolnień lekarskich na opiekę nad chorymi bliskimi wzięli Polacy w całym ubiegłym roku. Wolne od pracy z powodu choroby członka rodziny najczęściej wykorzystywali trzydziestolatkowie.

Foto: pixabay.com / CC0

Osoby, które opłacają składki chorobowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego.

– To świadczenie przysługuje przede wszystkim tym, którzy muszą wziąć wolne od pracy z powodu konieczności zaopiekowania się chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Podstawą przyznania zasiłku jest zwolnienie lekarskie „na opiekę” – wyjaśnia Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy na Dolnym Śląsku.

Mieszkańcy województwa dolnośląskiego w pierwszym półroczu tego roku wykorzystali 94,6 tys. zwolnień lekarskich na opiekę nad chorymi dziećmi i 9,1 tys. na opiekę nad pozostałymi członkami rodziny. Daje to łącznie 508,1 tysięcy dni pobierania zasiłku opiekuńczego.

W całym ubiegłym roku Polacy wykorzystali ponad 1,9 mln zwolnień na opiekę nad chorymi członkami rodziny. Zwolnienia trwały łącznie 9,7 mln dni. Znaczącą większość tego czasu (8,3 mln dni) ubezpieczeni przeznaczyli na zajmowanie się dziećmi.

Tu w statystykach zdecydowanie przodują kobiety. W czterech na pięć przypadków to właśnie one biorą wolne w pracy, żeby zająć się chorym dzieckiem. Inaczej wygląda to w kwestii opieki nad pozostałymi chorymi członkami rodziny (między innymi: małżonkiem, rodzicami, teściami, rodzeństwem, wnukami). Ten rodzinny obowiązek na dłużej oderwał od pracy mężczyzn.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wtedy, gdy nie ma innego domownika, który mógłby zająć się chorym. Liczba dni zasiłku wykorzystanego przez całą rodzinę nie może przekroczyć 60 rocznie (bez względu na liczbę opiekunów i chorych członków rodziny).

Zwolnienie lekarskie trwało średnio pięć dni w przypadku opieki nad dzieckiem i przeciętnie siedem dni, gdy dotyczyło innego chorego członka rodziny. Ubezpieczeni najczęściej pobierali zasiłek z tytułu opieki nad dziećmi w wieku 3-4 lat. Najwięcej czasu poświęciły chorym osoby z grupy wiekowej 30-39 lat.

– Zasiłek na opiekę nad chorymi dziećmi do lat 14 można pobierać przez maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. Kiedy zwolnienie dotyczy starszego dziecka lub innego członka rodziny, to limit jest niższy i wynosi 14 dni w roku – dodaje Kowalska.


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.