25 kwietnia 2024

KEL: wszystko zaczęło się w Bielsku-Białej

14 grudnia w Hali Sportowej Włókniarz w Bielsku-Białej przedstawiciele samorządu lekarskiego uroczyście obchodzili jubileusz 25-lecia istnienia Kodeksu Etyki Lekarskiej. Tutaj, ćwierć wieku temu, podczas II Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy, uchwalono ten niezwykle istotny, również dziś, dokument.

Foto: Marta Jakubiak

Wspólny sukces w postaci małej, niebieskiej książeczki, to zasługa bardzo wielu osób, ale przede wszystkim zespołu roboczego, w którym było pięciu lekarzy: prof. Zbigniew Chłap, dr Jerzy Umiastowski, dr Wanda Terlecka, dr Maria Łastowska, dr Stanisław Wencelis.

– To ojcowie i matki KEL – powiedział Klaudiusz Komor, prezes ORL Beskidzkiej Izby Lekarskiej, gospodarz spotkania. Trojgu z nich udało się przybyć do Bielska-Białej, aby opowiedzieć zgromadzonym gościom, z jak skomplikowaną materią przyszło im się zmierzyć. – KEL tworzyliśmy w szalonym tempie, czuć było ducha pozytywnej energii. W ciągu roku powstał dokument, który jest efektem mądrości zbiorowej wszystkich lekarzy – opowiadała dr Maria Łastowska.

Kilkadziesiąt zdjęć z uroczystości tutaj.

– W tamtym czasie proponowane zapisy budziły wiele kontrowersji, zwłaszcza w sprawie odmowy wykonania aborcji (wówczas aborcja była legalna w każdym przypadku do 12. tygodnia życia – przyp. red.). Miłą niespodzianką jest to, że KEL z czasem stawał się coraz ważniejszy, coraz bardziej akceptowany – mówił z kolei dr Stanisław Wencelis.

Andrzej Wojnar, przewodniczący Komisji Etyki NRL, podsumował, że ten symboliczny przyjazd do Bielska-Białej to podróż sentymentalna w przeszłość. Samorządowcy nie zatrzymali się jednak na historii. Spotkanie było kolejną okazją do przeprowadzenia dyskusji nad ewentualną potrzebą zmian w KEL. Dotychczas przeszedł on dwie nowelizacje.

Kilkadziesiąt zdjęć z uroczystości tutaj.

Lekarze zwracają uwagę na niektóre kwestie, które trzeba dostosować do postępu medycyny. Niektórzy chcą wręcz zmian rewolucyjnych, dążących raczej do sprowadzenia KEL do deontologii. – Moim marzeniem jest, aby istotna część kodeksu została. Pewne kwestie wymagają korekty, ale kościec winien trwać – uważa dr Wanda Terlecka.

– Kodeks Etyki Lekarskiej jest niezbędny w praktyce lekarskiej. To opoka, na której możemy się wesprzeć. Nie mam recepty na to, czy i jak nowelizować KEL, dlatego NRL powołała zespół roboczy, który ma pochylić się nad tą kwestią – podsumował spotkanie Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

ls

Zobacz konferencję naukową pt. „Marihuana – lek czy zagrożenie?”:


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.