29 marca 2024

Autyzm zaczyna się w łonie matki

Już na etapie życia płodowego mogą zachodzić procesy, które mogą powodować spektrum zaburzeń autystycznych (ASD). Odkrycia dokonali amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Uniwersytetu w San Diego i Instytutu Nauk o Mózgu im. Allena w Seattle. Wyniki opublikowano w New England Journal of Medicine.

Badania pokazały, że pierwsze symptomy świadczące o tym, że u dziecka może pojawić się autyzm, występują już wtedy, gdy dziecko jeszcze się nie urodziło. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie tej choroby, a co za tym idzie – szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii.

Co dokładnie zaobserwowano? Naukowcy wykonali sekcje zwłok 22 mózgów pochodzących od dzieci pomiędzy drugim a piętnastym rokiem życia (część z nich miała autyzm). Okazało się, że w ponad 90 proc. przypadków dzieci autystycznych zaobserwowano niejednolite zmiany w rozwoju kory mózgu (obszar ten jest odpowiedzialny m.in. za emocjonalny i społeczny rozwój, a także komunikację), podczas gdy u dzieci nieautystycznych – tylko u 10 proc.

2 kwietnia obchodziliśmy Światowym Dzień Wiedzy o Autyzmie. Każdy, kto chciał przyłączyć się do akcji, mógł ubrać się na niebiesko (to międzynarodowy kolor autyzmu). Przy tej okazji warto przypomnieć, że na naszym kontynencie żyje kilka milionów osób cierpiących na tę chorobę. Zmagają się one m.in. z problemami w postrzeganiu świata i mają kłopoty z mówieniem.

ls

Źródło: BBC / „New England Journal of Medicine”