Urządzenie rehabilitujące dla osób po udarze

Na Politechnice Rzeszowskiej powstało urządzenie do rehabilitacji, zwłaszcza dla pacjentów po udarach mózgu i osób starszych. Umożliwia ono wzmocnienie ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta, w tym ćwiczenie m.in. równowagi i unikanie upadków.

Na Politechnice Rzeszowskiej powstało urządzenie do rehabilitacji dla pacjentów po udarach mózgu i osób starszych

Foto: Sz. Gurak

Pomysłodawcami i konstruktorami mechanizmu są Jacek Mucha i Jacek S. Tutak.

Urządzenie, służące do wykonywania ćwiczeń przypominających wstawanie z krzesła, składa się z kilku modułów: pod stopy, siedziska, oparcia wraz z rączkami oraz wysięgnika z monitorem.

Każdy z modułów wyposażony został dodatkowo w czujniki siły nacisku uwzględniające m.in. reakcję każdej stopy osobno. W czujniki zostały również wyposażone poręcze. Ponadto moduły pod stopy i siedzisko mają możliwość zmiany kąta nachylenia.

Jacek S. Tutak wyjaśnił, że każdy z modułów może być wykorzystywany w ćwiczeniach oddzielnie. Zauważył, że osoby po udarze, a także starsze, mają często zaburzoną koordynację ruchów, równowagę. Zdarza się – jak mówił – że będąc wśród ludzi mogą zostać lekko popchnięci, czy potrąceni, w wyniku czego upadają, co w konsekwencji może prowadzić do złamań.

Urządzenie rehabilitujące dla osób po udarze

To z kolei powoduje, że z obawy przed powtórzeniem się sytuacji, zamykają się w domu. Nowe urządzenie ma im pomóc w rehabilitacji. „Np. moduł pod stopy poprawia równowagę, zdolność koordynacji ruchów, umożliwia ćwiczenie balansu ciałem, siłę mięśni, przez co może poprawić u pacjentów pewność siebie; sprawić, że nie będą się zamykać w czterech ścianach” – mówił Tutak.

Urządzenie posiada „rozwiązania niestabilnego podłoża, które wprowadzają dodatkowe bodźce, na podstawie których pacjent samodzielnie uczy się stosownie reagować i unikać upadków” – tłumaczył Tutak. Dodał, że ćwicząc na module pod stopy pacjent może też rozłożyć ruchomą poręcz i w razie konieczności chwycić się jej, chroniąc przed upadkiem.

Urządzenie zostało wyposażone także w moduł diagnostyki i raportowania postępów prowadzonej rehabilitacji. Ponadto pacjent może uzupełniać te ćwiczenia zestawem gier w wirtualnej rzeczywistości, które także pomagają w ćwiczeniu równowagi. Konstruktorzy zapowiedzieli, że będą udoskonalać opracowane rozwiązanie. Chcą m.in. dołączyć do urządzenia specjalne gogle do zestawu gier.

Tutak podkreślił, że „urządzenie do rehabilitacji wstawania z krzesła, zwłaszcza dla osób po udarach mózgu i osób starszych” zapewnia możliwość wzmocnienia ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta. Urządzenie przedstawiono na 10. Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017, które odbyły się pod koniec czerwca w Katowicach.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
 1. Avatar
  Milena W.
  Lip 18, 2017 - 05:01 PM

  Mój kochany wujek niestety przeszedł udar, był rehabilitowany nowym sprzętem, pojechał do Uzdrowiska Konstancin. Nie dość, że sztab ludzi, tężnie… nie.
  Tak bał się wrócić do domu, że musieliśmy zatrudnić opiekunkę – ciocia pracuje. Nie bał się, że sobie nie poradzi, ale że dostanie ponownego urazu. Lekarze zapewniali nas że to przejdzie, ale jak widzę, nie tylko w mojej rodzinie był taki przypadek, skoro stworzono takei urządzenie. Nie zdawałam sobie sprawy, jak bardzo można samemu w swojej głowie się ograniczyć. Ale powoli dochodzi do siebie, ćwiczymy, tłumaczymy jest lepiej.

  Trzymam kciuki za inne osoby z tym problemem!

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.