Zielona Góra ma szpital uniwersytecki

Lecznica w Zielonej Górze stała się szpitalem uniwersyteckim. W ubiegły piątek został on zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Foto: lubuskie.pl

Właścicielami szpitalnej spółki są Uniwersytet Zielonogórski (51 proc.) i Województwo Lubuskie (49 proc.). Pełna nazwa lecznicy to: Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.

„Mamy klinikę uniwersytecką. To milowy krok w historii lubuskiej ochrony zdrowia. To istotna wiadomość nie tylko z punktu widzenia kształcenia studentów na kierunku lekarskim – będą mieli wreszcie własną bazę – ale przede wszystkim z uwagi na pacjentów” – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Szpital uniwersytecki będzie mógł się starać o wyższy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Marszałek wyjaśniła, że według informacji resortu zdrowia środki dla szpitala mogą zostać zwiększone nawet o ok. 40 mln zł rocznie. Ponadto zielonogórski szpital zgodnie z tzw. ustawą o sieci szpitali dołączy do grona placówek ogólnopolskich.

Przekształcenie zielonogórskiej lecznicy w szpital uniwersytecki podnosi jego poziom referencyjny. To, zdaniem marszałek Polak, pozwoli m.in. na zwiększenie dostępu do wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej, co będzie się wiązało ze wzrostem szans na wprowadzanie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia, mając istotne znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa.

Prowadząc szpital kliniczny uczelnia będzie uprawniona otrzymać wyższe środki z budżetu państwa na realizację zadań medycznych, w tym na działalność dydaktyczną, w formie dotacji podmiotowej. Według szacunków Uniwersytetu Zielonogórskiego, różnica między planowanym a obecnym finansowaniem wynosi ok. 4 mln zł.

Wydana w 2015 r. zgoda ministra zdrowia na utworzenie na Uniwersytecie Zielonogórskim kierunku lekarskiego była uwarunkowana posiadaniem tzw. bazy własnej, czyli szpitala uniwersyteckiego. Samorząd województwa zadeklarował wówczas podjęcie kroków w tym kierunku, co zakończyło się wpisaniem 18 sierpnia spółki do KRS. Do tej pory na UZ medycynę studiowało 180 osób. W październiku na pierwszym roku naukę rozpocznie kolejnych 120 przyszłych lekarzy.

Rada nadzorcza szpitalnej spółki będzie się składać z pięciu członków – trzech wskazanych przez uczelnię oraz dwóch przez samorząd województwa. Spółka będzie miała trzyosobowy zarząd. Prezesa i wiceprezesa ds. finansowych będzie wskazywał uniwersytet, a wiceprezesa ds. rozwoju – samorząd regionu. Nieruchomości szpitala pozostają własnością samorządu województwa. Nowo powstała spółka stała się kontynuatorem wszystkich inwestycji lecznicy.

Marcin Rynkiewicz

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.