Ablacja alkoholowa po poznańsku

W dniach 10-11 października w Pracowni Elektrofizjologii Serca I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego prof. Miguel Valderrábano z zespołem polskich kardiologów-elektrofizjologów przeprowadził pierwsze w naszym kraju zabiegi żylnej ablacji alkoholowej arytmii komorowej.

– Zabiegi przeztętniczej ablacji alkoholowej są uznaną i stosowaną od lat, w tym także w Polsce, metodą leczenia chorych z kardiomiopatią przerostową – mówi prof. dr hab. Krzysztof Błaszyk.

Nowatorstwo polega na tym, że kilka dni temu zabiegi przeprowadzono u  dwóch kobiet i jednego mężczyzny z powodu uporczywej komorowej arytmii serca oraz trudnej lokalizacji tej arytmii w sercu.

– Po wykonaniu oceny miejsca powstawania komorowej arytmii (tzw. ogniska arytmii) metodą mapowania elektrofizjologicznego oraz wykonaniu tzw. wenografii zatoki wieńcowej, poszukiwaliśmy w obszarze lewej komory serca żylnego odgałęzienia, które zlokalizowane jest jak najbliżej ogniska arytmii. Następnie wprowadzaliśmy do tego żylnego naczynia serca od 2 do 4 mililitrów 95-98-procentowego alkoholu etylowego, wywołując powstanie odczynu łącznotkankowego, który współuczestniczy w usuwaniu ogniska arytmii, stąd termin: ablacja alkoholowa – tłumaczy prof. Krzysztof Błaszyk.

W ramach zabiegów w Poznaniu żylną ablację alkoholową przeprowadzono także u pacjenta z migotaniem przedsionków. W tym przypadku zabieg żylnej ablacji alkoholowej wykonano w celu uzupełnienia wcześniej wykonanego zabiegu izolacji żył płucnych. Łącznie metodę żylnej alkoholowej ablacji zastosowano w dwóch różnych rodzajach arytmii u czworga pacjentów.

– Zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej są nowatorską alternatywą terapeutyczną dla wyselekcjonowanej grupy pacjentów z uporczywą arytmią komorową pod postacią dodatkowych pobudzeń komorowych, oporną na dotychczasowe leczenie. Zastosowanie tej metody może pomóc w zapobieganiu u tych pacjentów kardiomiopatii arytmicznej doprowadzającej do niewydolności serca. Zastosowany dostęp żylny może być też bezpieczniejszy od dostępu przeztętniczego stosowanego uprzednio np. w leczeniu kardiomiopatii przerostowej – mówi prof. Krzysztof Błaszyk.

Prof. Miguel Valderrábano, który kilka dni temu wraz z lekarzami z I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu przeprowadził zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej, jest szefem Pracowni Elektrofizjologii Serca w Methodist DeBakey Heart & Vascular Center w Houston (USA) oraz uznanym ekspertem w zakresie tej innowacyjnej metody leczenia arytmii komorowej.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.