Bezpłatne porady IŻŻ: e-dietetyk powie co jeść i jak schudnąć

„Dietetyk online za darmo”, „dietetyk bezpłatne porady”, „wirtualny dietetyk za darmo”, „dobry dietetyk online”, „dietetyk za darmo”, „dietetyk online cennik”, „porady dietetyczne za darmo” – to przykładowe frazy pojawiające się w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej po wpisaniu słowa „dietetyk”.

Foto: pixabay.com

Już niedługo po wpisaniu w Google którejś z nich pojawi się zupełnie nowa jakość, której patronuje Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dr. Aleksandra Szczygła, czyli placówka naukowo-badawcza zajmująca się wpływem żywności na zdrowie człowieka oraz wyznaczaniem polskich norm i zaleceń żywieniowych.

„Jeszcze w tym roku, prawdopodobnie pod koniec grudnia, rozpocznie działalność Centrum Dietetyczne Online, w którym porad będą udzielać profesjonalni dietetycy – zapowiedział w piątek prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, w czasie spotkania z dziennikarzami. Centrum to zupełnie nowa inicjatywa IŻŻ wychodząca m.in. naprzeciw epidemii otyłości.

„W gąszczu wielu dostępnych w sieci informacji dotyczących odżywiania się i diet chcemy uczynić powszechnie dostępnym profesjonalne poradnictwo dietetyczne” – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prof. Jarosz. Przewiduje się, że tygodniowo udzielonych zostanie kilkaset porad. Na tyle na razie pozwalają środki, jakie Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie uzyskał z Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020.

Do dyspozycji internautów przez 6 dni w tygodniu przez 12 godzin dziennie będzie dostępnych 6 profesjonalnych dietetyków, którzy za pośrednictwem sieci mają udzielać specjalistycznych konsultacji. Wcześniej wystarczy zgłosić zainteresowanie uzyskaniem porady, a Centrum Dietetyczne Online zaproponuje do wyboru kilka dogodnych terminów.

W uzgodnionym dniu dietetyk skontaktuje się online z zainteresowaną poradą osobą. Rozmowa ma odbywać się jak za pośrednictwem komunikatora Skype lub głosowo tak, jak przez telefon. Po pierwszej konsultacji, w razie potrzeby, w taki sam sposób będzie można umówić się na kolejną poradę.

„Centrum Dietetyczne Online to społecznie ważna inicjatywa, która uczyni profesjonalne poradnictwo dietetyczne ogólnie dostępnym. Oddajemy do dyspozycji wiedzę naszych ekspertów w sposób odpowiadający współczesnym potrzebom i zachowaniom, czyli przez internet,  a zarazem pozostając w kontakcie z drugim człowiekiem” – podkreślił dyrektor IŻŻ.

Prof. Jarosz podkreślił, że Centrum ma przyczynić się do umocnienia roli profesjonalnego dietetyka w społeczeństwie, jak i w całym systemie ochrony zdrowia. „Poradnictwo dietetyczne powinno być stałym elementem skoordynowanej podstawowej opieki zdrowotnej, jak i leczenia specjalistycznego w szpitalach. Dzięki takiemu wsparciu pacjent dużo łatwiej wróci do zdrowia i na trwałe zmieni nawyki żywieniowe na prozdrowotne” – przekonywał.

Zdaniem dyrektora IŻŻ co najmniej 20 mln Polaków wymaga porady dietetycznej, ponieważ cierpi na związane z nieprawidłowym odżywianiem choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hipercholesterolemia (podwyższony poziom lipidów). 18 mln naszych rodaków ma nadwagę lub otyłość, na nadciśnienie choruje 9 mln osób, a cukrzyca występuje u około 3 mln Polaków.

„Leczenie tych schorzeń, szczególnie w początkowym okresie, w 70-80 proc. zależy od zmiany diety i stylu życia” – dodał prof. Jarosz. Powiedział, że żywienie jest najważniejszym czynnikiem zdrowia, a upowszechnienie profesjonalnego poradnictwa dietetycznego może stać się nową jakością w polskiej służbie zdrowia.

Dyrektor Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki działającego w strukturach w IŻŻ dr Lucyna Pachocka powiedziała, że w Polsce wciąż nie jest doceniana rola dietetyka w zachowaniu zdrowia. Zawód dietetyka nie jest również prawnie chroniony tak jak np. w USA czy Wielkiej Brytanii, gdzie wymagane jest zdanie egzaminu państwowego.

„W styczniu 2017 r. skierowano do ministra zdrowia projekt ustawy o zawodzie dietetyka. Sprawa regulacji tego zawodu ma być procedowana razem z regulacją innych zawodów medycznych, które nie mają jeszcze umocowań prawnych” – przypomniała dr Pachocka. Dodała, że porada dietetyczna nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co znacznie ogranicza jej dostępność. Brakuje również weryfikacji kompetencji zawodowych osób posługujących się tytułem dietetyk oraz kontroli jakości usług świadczonych w tym zakresie.

„Obecnie każdy może otworzyć poradnię dietetyczną” – powiedziała mgr inż. Emilia Kołodziejska, dietetyk z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej istniejącego przy IŻŻ. Według przedstawionych na konferencji danych, w Polsce w 2013 r. było zaledwie 849 dietetyków z wyższym wykształceniem. W naszych placówkach służby zdrowia na jednego dietetyka przypada kilka tysięcy pacjentów.

Eksperci podkreślili, że lekarze nie mają czasu ani odpowiednich kompetencji, żeby udzielać pacjentom porad dietetycznych. Nie wszyscy są też przekonani do tego, że sposób odżywiania się można skutecznie modyfikować z pożytkiem dla stanu zdrowia. Tymczasem, jak przekonuje szef IŻŻ, są dowody na to, że zmiana diety chroni przed wieloma chorobami, także nowotworami.

„Oceniamy, że w ostatnich kilkudziesięciu latach 313 tys. Polaków uniknęło chorób nowotworowych związanych z żywieniem, szczególnie przewodu pokarmowego, do czego przyczyniło się m.in. większe spożyciu warzyw i owoców. Dało to oszczędności sięgające 10 mld zł wynikające z tego, że uniknięto leczenia onkologicznego, jakie trzeba byłoby zastosować w tak dużej grupie osób” – przekonywał prof. Jarosz.

Źródło: Zbigniew Wojtasiński – www.naukawpolsce.pap.pl, IŻŻ, inf. własna

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Agata
    gru 04, 2017 - 11:32 PM

    Ciekawa inicjatywa ale zobaczymy jak wyjdzie w praniu 😉

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.