19 marca 2024

Nowotwory a kannabinoidy, akupunktura i stres

Kilka tygodni temu Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do stosowania na terenie Stanów Zjednoczonych drugi biopodobny lek onkologiczny. Ma on pomóc chorym z rakiem piersi i rozsianym rakiem żołądka z nadmierną ekspresją białka HER2.

Foto: pixabay.com

Czym jeszcze żył świat nauki w ostatnich tygodniach?

Kannabinoidy a rak jądra

Intensywne stosowanie kannabinoidów zwiększa ryzyko rozwoju raka jądra – wynika z populacyjnego badania obejmującego prawie 50 tysięcy mężczyzn w wieku 18-21 lat w Szwecji.

Informację dotyczącą stosowania kannabinoidów uzyskano z anonimowych ankiet wypełnianych przez młodych mężczyzn podczas poboru do służby wojskowej, a następnie powiązano z rejestrem nowotworów.

Efekt? Osoby deklarujące intensywne używanie tych substancji (zdefiniowane jako więcej niż 50 razy) miały zwiększone ponad 2,5-krotne ryzyko wystąpienia raka jądra. Więcej: cebp.aacrjournals.org.

Akupunktura i bóle stawowe a rak piersi

Z wyników badań przedstawionych kilka tygodni temu podczas San Antonio Breast Cancer Symposium wynika, że akupunktura zmniejsza bóle stawowe u kobiet po menopauzie otrzymujących hormonoterapię z powodu wczesnego raka piersi.

W badaniu uczestniczyło 226 pacjentek, z czego 110 poddano akupunkturze, 59 otrzymywało formę placebo akupunktury (tzn. igły wbijano powierzchownie, poza wyznaczonymi punktami), a 57 nie otrzymało żadnej formy leczenia.

Najczęstszym działaniem niepożądanym zgłaszanym przez pacjentki uczestniczące w badaniu, u których zastosowano akupunkturę, było pojawianie się siniaków w obu ramionach. Więcej: www.ascopost.com.

Stres pourazowy a choroba nowotworowa

Wzmożone napięcie, trudności w koncentracji, drażliwość, wybuchy gniewu, zaburzenia snu i koszmary nocne – to typowe objawy zespołu stresu pourazowego, czyli zaburzenia psychicznego stanowiącego niejako reakcję organizmu na skrajnie stresujące wydarzenie.

Nawet po 4 latach od zakończenia leczenia u pacjentów zmagających się z nowotworem ryzyko wystąpienia zespołu stresu pourazowego jest wysokie – wynika z badania opublikowanego niedawno w „Cancer”.

469 chorych z krajów azjatyckich przebadano pod kątem objawów zespołu stresu pourazowego po 6 miesiącach oraz po 4 latach od rozpoznania nowotworu. Więcej: www.onlinelibrary.wiley.com.