Drugi w Polsce jednoczasowy przeszczep serca i nerki

30 marca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbył się drugi w Polsce jednoczasowy przeszczep serca i nerki. Narządy zostały pobrane od jednego dawcy i wszczepione pacjentowi w odstępie kilku godzin.

Foto: Sylwia Mierzewska UCK

55-letni mężczyzna, który został poddany tej skomplikowanej operacji, borykał się zarówno z niewydolnością nerek (spowodowaną kłębuszkowym zapaleniem nerek), jak i niewydolnością serca.

Konsekwencją tych schorzeń było zgłoszenie pacjenta do przeszczepu niesprawnych organów. Jednakże zły stan serca był przeciwskazaniem do przeszczepu nerki i odwrotnie – choroba nerki była przeciwwskazaniem do przeszczepu serca. W tej sytuacji podjęto decyzję o wykonaniu przeszczepienia jednoczasowego.

Operacja odbyła się 30 marca na bloku operacyjnym Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK. Całość trwała 12 godzin. Najpierw przeszczepiono serce, potem po 3-godzinnej przerwie – gdy uznano, że stan pacjenta jest stabilny – nerkę. Aktualnie pacjent czuje się dobrze, przeszczepione organy podjęły pracę.

– Przeszczep jednoczasowy to niewątpliwie duże obciążenie organizmu operowanego wynikającego z niemalże jednoczesnego przeszczepienia dwóch organów. Plusem tej sytuacji jest fakt, że pacjent otrzymał serce i nerkę od tego samego dawcy, dzięki temu występuje mniejsze ryzyko immunizacji, której efektem może być odrzucenie przeszczepionego narządu – mówi prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK.

Przeszczepy jednoczasowe to także duże wyzwanie logistyczne. Należy podkreślić współpracę specjalistów z Klinicznego Centrum Kardiologicznego UCK, Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK, Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK, Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK, a także immunologów, anestezjologów i koordynatorów transplantacyjnych.

– To ogromny sukces szpitala, bo przeszczepianie narządów to praca olbrzymiego zespołu przedstawicieli różnych specjalności – komentuje prof. Jan Rogowski, ordynator Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii  UCK. – A faktu, że mamy doskonałych transplantologów, udowadniać już nikomu nie trzeba –dodaje.

Warto dodać, że to drugi przeszczep jednoczasowy (czyli wykonany w ciągu 24 godzin) nerki i serca w Polsce. Pierwszy wykonano 16 lat temu, w 2002 roku, w Zabrzu. Oprócz serc i nerek w Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznym przeszczepia się także szpik i rogówki, a placówka przygotowuje się również do transplantacji płuc i wątroby.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.