Poezja. Proza. Felieton. Przychodzi wena do lekarza

Po raz siódmy w krakowskim Teatrze Juliusza Słowackiego rozdano nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika. Obok poezji i prozy, komplementarne składy jurorów i redaktorów oceniły felietony publikowane w pismach izb lekarskich.

Foto: Marcin Sojka

Uroczystej gali corocznie towarzyszą koncerty. Od poprzedniej edycji Komisja Kultury NRL prezentuje twórczość medyków.

W tym roku wystąpiła „Operacja Muzyka” pod dyrekcją Dobrochny Martenki, która zagrała utwory Komedy i Lorenca oraz witała na scenie laureatów. Orkiestra Kameralna Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu została założona w 2006 r. i od tamtej pory podbija serca publiczności, zdziwionej profesjonalnym poziomem wykonawców. Po przerwie wystąpili Maja i Andrzej Sikorowscy z zespołem.

Jak na konkurs literacki przystało, prezentowano fragmenty tekstów jedenastu laureatów, które wcześniej nagrali aktorzy scen krakowskich i płockich. Całość otwierał MIT w wykonaniu Jerzego Treli, pochylonego nad egzemplarzem „Nieśmiertelności” Andrzeja Szczeklika. Na tle książek biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej prozę i poezję interpretowali: Anna Polony, Małgorzata Gałkowska, Anna Radwan, Ewa Kaim, Radek Krzyżowski, Juliusz Chrząstowski i Jacek Romanowski.

Statuetki akrobatów odebrali poeta Bogdan Stangrodzki („Poetka we śnie”) i pisarka Małgorzata Nowaczyk („Cienką nicią połączone”), której twórczość została doceniona po raz czwarty z rzędu. Miejsca drugie przypadły w udziale Barbarze Rysz-Postawie („Arytmia”) oraz parze prozatorskiej Monice Kunstman i Markowi Gawlikowi („Anatomia pamięci”). Trzecie miejsca zajęli: ponownie Monika Kunstman („Wieczór wspomnień”) i Tomasza Kardacz („Ananke”). Ponadto w poezji wyróżniono Pawła Grabowskiego („Moich kilku przyjaciół nie żyje”).

Ogłoszenie werdyktu felietonistów poprzedziły fragmenty czytane przez Sylwię Krawcównę, Maję Rybicką, Magdalenę Tomaszewską i Marka Walczaka, na tle zabytkowej ściany Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku, gdzie swoje głosy oddawali w kwietniu redaktorzy pism izb lekarskich. Na wielkim ekranie ukazały się okładki wszystkich polskich biuletynów. Zwyciężczynią kategorii została Joanna Sokołowska za teksty wydrukowane w „Gazecie Lekarskiej” i płockim „Biuletynie” („Strachy na Lachy” / „Czarny kwadrat”). Drugie miejsce zajęła Agnieszka Kania z Opola („Anielskość”).

Na trzecim miejscu uplasowała się redaktorka naczelna „Biuletynu informacyjnego” z Olsztyna, Beata Januszkio-Giergielewicz („Pęknięte serce”). Dodatkowo wyróżniono pułkownika Włodzimierza Kuźmę piszącego dla wojskowego „Skalpela” („Do którego roku życia powinien pracować lekarz?”). Wszystkie prace zaprezentujemy w kolejnych numerach „Gazety Lekarskiej”, a „Medycyna Praktyczna” zebrała je w rozdanej uczestnikom gali pokonkursowej książce „Odczytując siebie na nowo”.

Laureatom gratulowali na scenie: Maria Szczeklik, Anna Dymna, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Waldemar Hładki, Ryszard Golański, Piotr Gajewski, Robert Stępień, Andrzej Matyja oraz po raz pierwszy w historii troje wiceprezesów Naczelnej Rady Lekarskiej: Zyta Kaźmierczak-Zagórska, Leszek Dudziński i Romuald Krajewski. Po raz drugi miałem przyjemność realizacji teatralnej tego ważnego dla kultury lekarskiej, literackiego wydarzenia.

Jarosław Wanecki

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.