Kluczbork: kilkaset osób na badaniach przesiewowych (foto)

W niedzielę Mobilne Centrum Słuchu przyjechało na Kluczborka, gdzie podczas jubileuszowego 20. Parafialnego Festynu Rodzinnego w parafii p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych można było wykonać przesiewowe badania słuchu.

Foto: archiwum

Przez niemal całą niedzielę specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w ramach programu „Po pierwsze zdrowie” udzielili konsultacji i przebadali kilkaset osób. Proboszcz parafii ks. Bernard Jurczyk nie krył zadowolenia z wizyty specjalistów z Kajetan.

– Festyn jest organizowany przez parafialny zespół Caritas i ma charakter charytatywny, a wszelkie zyski przeznaczamy na działalność dobroczynną dla naszych parafian. Badania słuchu, które zaoferowaliście w naszej parafii, doskonale się w tę dobroczynność wpisują. Problemy ze słyszeniem są przecież ogromną bolączką wielu z nas  – powiedział ksiądz proboszcz.

Podobnie jak dzień wcześniej w Łagowie, Mobilne Centrum Słuchu najczęściej odwiedzali seniorzy. Nie jest tajemnicą, że nasze społeczeństwo, podobnie jak całej Europy Zachodniej, starzeje się, co jest wyzwaniem dla specjalistów wszystkich dziedzin medycyny. Dla utrzymania sprawności i samodzielności osób w wieku senioralnym ogromne znaczenie ma umiejętność komunikowania się, która w ogromnym stopniu zależy od stanu słuchu.

 

Niestety skala problemu zaburzeń słuchu wzrasta z wiekiem. – Znaczące zaburzenia słuchu mają także seniorzy. W wieku senioralnym problemy ze słuchem są powszechne: 75 proc. osób po 70. roku życia ma niedosłuch. Zaburzenia słuchu są więc ogromnym problemem społecznym, który wiąże się także ze wstydem i niechęcią do noszenia np. aparatów słuchowych – mówił lek. med. Wojciech Kimak z Kliniki Oto-Ryno-Laryngochirurgii Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach

Leczenie seniorów jest więc nie lada wyzwaniem dla nauki i medycyny. Dziś śmiało można powiedzieć, że współczesne metody chirurgiczne i technologiczne pozwalają pomóc prawie każdemu pacjentowi z niedosłuchem, niezależnie od tego, co jest jego przyczyną: czy uszkodzenia ucha zewnętrznego, czy środkowego, czy wewnętrznego. Patronem medialnym programu „Po pierwsze zdrowie” jest „Gazeta Lekarska”.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.