Andrzej Jacyna: Było ostre wojowanie, teraz jest dość dobra współpraca

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna uważa, że współpraca z kierownictwem resortu zdrowia – po latach przepychanek, a wręcz „wojowania” z ministrami zdrowia – układa się dobrze.

Andrzej Jacyna
Foto: Mariusz Tomczak

Narodowy Fundusz Zdrowia miał zostać zlikwidowany do końca 2017 roku. Kilka lat wcześniej obiecywało to Prawo i Sprawiedliwość.

Później wielokrotnie mówił o tym m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, zapowiadając, że obowiązki NFZ przejmą specjalne powołane komórki przy wojewodach.

Po likwidacji NFZ zdecydowana część jego kompetencji trafiłaby w ręce szefa resortu zdrowia. – Na szczęście decyzje polityków poszły w inna stronę. I to cieszy – powiedział we wtorek Andrzej Jacyna podczas IX Forum Ochrony Zdrowia odbywającego się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Jak przyznał Andrzeja Jacyna, nie podobał mu się pomysł likwidacji NFZ, bo uznawał go za „realne zagrożenie dla systemu”. – To mogło się źle skończyć – podkreślił. W jego ocenie wiedza skupiona w NFZ oraz potencjał ludzi, którzy tam pracują, są szansą na przygotowanie wielu dobrych zmian w ochronie zdrowia (np. opieki koordynowanej).

– Jeśli przypomnimy sobie ostatnie 10 lat, to nieustająco mieliśmy do czynienia z otwartym konfliktem między płatnikiem a Ministerstwem Zdrowia. To był stały temat w mediach i kolejni prezesi ostro wojowali z kolejnymi ministrami. Ten okres mamy za sobą, jest dość dobra współpraca z ministrem zdrowia – dodał prezes Funduszu, odnosząc się do relacji z ministrem Łukaszem Szumowskim.

IX Forum Ochrony Zdrowia, które odbywa się w ramach trzydniowego Forum Ekonomicznego, jest objęte patronatem medialnym przez „Gazetę Lekarską”. W Forum Ochrony Zdrowia uczestniczą m.in. eksperci ochrony zdrowia, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych (państwowych i prywatnych), przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych oraz jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym.

Więcej o Forum Ochrony Zdrowia tutaj.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.