24 kwietnia 2024

Na 100-lecie odzyskania niepodległości

11 listopada 2018 r. świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości. W 1918 r., po 123 latach niewoli, Polska powróciła na mapę świata.

Foto: pixabay.com

Wśród ojców niepodległości najczęściej wymienia się Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego, niemniej swój wkład w odrodzenie Rzeczpospolitej miało wiele osób.

Jedną z nich była Maria Kujawska, która – co warte podkreślenia – w przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości została patronem jednego z pociągów Przewozów Regionalnych. Oprócz niej pociągi otrzymają imiona m.in. gen. Franciszka Kleeberga, mjr. Jana Piwnika (pseud. Ponury) i olimpijczyka Janusza Kusocińskiego. Plebiscyt, w którym wybrano 16 bohaterów, po jednym na każde województwo, spotkał się dużym zainteresowaniem.

Maria Kujawska przyszła na świat w 1893 r. w Raciborzu. W czasie studiów medycznych zaciągnęła się do tajnej organizacji studenckiej Związek Młodych Polaków. Po wybuchu III powstania śląskiego, którego celem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski, tworzyła punkty opatrunkowe dla uczestników walk i prowadziła pociąg sanitarny. Pracowała także jako lekarz polowy w Toszku oraz w Głównym Szpitalu Wojsk Powstańczych w Mysłowicach.

W niepodległej Polsce dr Kujawska była posłem na Sejm Śląski i angażowała się w życie środowiska lekarskiego. Po wybuchu II wojny światowej m.in. kierowała domem dla matek z dziećmi. W 1944 r. trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie z poświęceniem ratowała życie innych więźniarek. Zmarła w 1948 r. w Pszczynie. Jej sylwetkę, jak również innych lekarzy patriotów, opisujemy na www.gazetalekarska.pl.

Mariusz Tomczak