Niezwykły występ laureatów „Ślimakowych Rytmów”

Prof. Henryk Skarżyński, pionier implantów słuchowych w Polsce i na świecie, wraz z zespołem wszczepił blisko 8 tys. różnego rodzaju implantów słuchowych, przywracając do aktywności rodzinnej, społecznej czy zawodowej kolejne pokolenia pacjentów.

Foto: archiwum

Pacjenci prof. Skarżyńskiego śpiewają, komponują, grają na instrumentach, a nawet nagrywają płyty i koncertują. Z myślą o najbardziej utalentowanych pacjentach, od czterech lat organizowany jest w Kajetanach Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.

Wszyscy jego uczestnicy są najlepszymi ambasadorami tego, co udało się osiągnąć w leczeniu zaburzeń słuchu dzięki postępowi w nauce i medycynie. Wybrani laureaci poprzednich edycji „Ślimakowych Rytmów” 27 listopada, korzystając z zaproszenia przewodniczącego PE, zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne i wokalne w Parlamencie Europejskim.

– Bardzo serdecznie dziękuję panu przewodniczącemu Antonio Tajaniemu za zaproszenie i umożliwienie nam pokazania, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny problemy ze słuchem nie są dla naszych pacjentów przeszkodą do rozwijania muzycznych pasji – mówił prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i pomysłodawca Festiwalu.

– To dla nas wielki zaszczyt móc wystąpić przed tak znamienitą europejską publicznością. Wierzymy, że w ten sposób spopularyzujemy, w środowisku europarlamentarzystów, polityków, a także w europejskim społeczeństwie, osiągnięcia polskiej nauki i medycyny. Niech to będzie nasz osobisty wkład w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości naszego kraju – dodaje prof. Henryk Skarżyński.

Występ odbył się przy okazji rozpoczęcia międzynarodowej konferencji pn. „Europejskie badania i innowacje w naszym życiu codziennym” zorganizowanej wspólnie przez Parlament Europejski i Komisję Europejską. Konferencja, którą otworzył Antonio Tajani, dotyczyła postępów w nauce, w tym w dziedzinie medycyny, zagadnień związanych z czystszą energię i najnowszymi osiągnięciami inżynieryjnymi, a także projektów badawczych finansowanych przez UE odgrywających kluczową rolę w podnoszeniu poziomu nasze go codziennego życia.

Laureaci „Ślimakowych Rytmów” – Anna Adamowska-Czupryn z Polski oraz Arnau Pozas Saiz z Hiszpanii przygotowali z tej okazji specjalne utwory. 10-letni Arnau na saksofonie wykona hymn Unii Europejskiej, a Anna, która na co dzień koncertuje z zespołem folkowym Tekla Klebetnica wykonującym oprócz rodzimej muzyki góralskiej, muzykę pasma Karpat i melodie bałkańskie, zaśpiewa oraz zagra na skrzypach z akompaniamentem akordeonu wiązankę ludowych melodii karpackich opracowanych we własnej aranżacji.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.