O dehumanizacji medycyny w Katowicach

23 marca w studiu nagrań Polskiego Radia Katowice SA (Katowice, ul. Ligonia 29) odbędzie się konferencja „Dehumanizacja medycyny – post scriptum” organizowana przez Śląską Izbę Lekarską i Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.

Foto: Katowice

Program konferencji:

10.30 – 10.40 – otwarcie konferencji – studio nagrań Polskiego Radia Katowice

10.40 – 11.30 – uroczystości z okazji 25-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich: wręczenie medali za czynną i istotną działalność w KSLP

11.30 – 12.00 – Wpływ przemian gospodarczych w Polsce na relację lekarz-pacjent. – dr n. med. Marcin Jabłoński

12.00 – 12.30 – By słowo było (po)mocą – wybrane aspekty komunikacji medycznej – dr hab. n. hum. Danuta Krzyżyk

12.30 – 13.00 – Społeczne skutki postępu w medycynie – ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, prof. UŚ

13.00 – 13.15 – przerwa kawowa

13.15 – 14.15 – panel dyskusyjny

Paneliści: ks. dr hab. n. teolog, prof. Antoni Bartoszek, prof. dr hab. n. med. Jan Duława, dr n. med. Elżbieta Kortyczko, dr n. med. Jacek Kozakiewicz. Moderator: prof. dr hab. n.med. Jarosław Markowski. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez „Gazetę Lekarską”.

I konferencja „Dehumanizacja medycyny” odbyła się w Śląskiej Izbie Lekarskiej 10 października 2015 r. Zarówno podczas wykładów, jak i panelu dyskusyjnego podjęto istotną próbę zdiagnozowania zjawiska dehumanizacji w szerokim aspekcie życia społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny.

Dehumanizacja jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w społeczeństwie. Ludzie są często spychani na pobocze, a przecież to procedury są dla ludzi, a nie ludzie dla procedur. Wszystko co wiąże się z dehumanizacją medycyny zagraża autonomii lekarza i chorego.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.