Prof. Marian Zembala chce, by powstał nowy zawód: asystent lekarza

Podczas XXXIX Okręgowego Zjazdu Lekarzy prof. Marian Zembala odebrał najwyższe wyróżnienie Śląskiej Izby Lekarskiej, „Wawrzyn Lekarski”, przyznawane za wybitne osiągnięcia.

„Popierajmy śląską medycynę, bo ona na to naprawdę zasługuje, a wielkie nazwiska, które w latach ubiegłych otrzymały ten laur, są tego najlepszym świadectwem. Z pokorą przyjmuję to wyróżnienie” – powiedział odbierając statuetkę prof. Zembala.

Wspomniał także o pracach nad powstaniem nowego zawodu – asystent lekarza. Podkreślił, że w Polsce inicjatorem wprowadzenia takiego zawodu jest jego syn, doc. Michał Zembala. W USA, Holandii czy Szwajcarii taki zawód już istnieje. Asystent, zdaniem profesora, mógłby wyraźnie pomóc pracującym lekarzom, szczególnie w specjalnościach zabiegowych, ale nie tylko – lekarze mogliby wówczas więcej czasu poświęcić pacjentom.

Profesor wspomniał również o cyklu spotkań „Pokochaj i popieraj śląską medycynę”, które prowadzone są w województwie śląskim. To rozmowy z młodzieżą, mające pokazać siłę śląskiej medycyny. „Bądźmy wszyscy ambasadorami śląskiej medycyny. Ten cykl jest po to, by najlepsi uczniowie szkół średnich wybierali śląską medycynę, rozwijali swoje talenty, studiowali i pracowali na Śląsku” – podkreślił.

Podczas Okręgowego Zjazdu Lekarzy Złotym Odznaczeniem „Zasłużony dla Lekarzy Pro Medico” został uhonorowany prezes ORL w Katowicach dr Tadeusz Urban. O to wyróżnienie w tajemnicy przed samym wyróżnionym wnioskowali przewodniczący Okręgowego Sądu Lekarskiego dr Adam Dyrda i Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Katowicach dr Stefan Kopocz. „Moim celem na czteroletnią kadencję było sprawienie, aby ŚIL stała się bardziej pomocna, przydatna i przyjazna lekarzom i lekarzom dentystom, dlatego w pierwszym roku położyłem szczególny nacisk na kształcenie podyplomowe” – powiedział prezes ORL w Katowicach.

„Udało się przeorganizować pracę Ośrodka Kształcenia Podyplomowego, wkrótce wystartuje platforma e-learningowa, którą będziemy sukcesywnie poszerzać o nowe e-szkolenia. Szczególnie zależy mi na wspieraniu i aktywizacji młodych lekarzy, także integracji środowiska lekarskiego. Nie odcinam się od tego, co udało się do tej pory pozytywnego dokonać, wręcz przeciwnie – kontynuuję wiele rozpoczętych w ubiegłych latach inicjatyw i pomysłów. Funkcjonowanie ŚIL pod moim przewodnictwem ocenią koledzy i koleżanki, a ja ze swojej strony mogę podsumować, że to był dobry rok dla ŚIL” – tymi słowami Tadeusz Urban podsumował pierwszy rok pełnienia funkcji prezesa izby.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.