Jubileusz Polskiego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy

W bieżącym roku mija 20 lat od chwili powołania do życia Polskiego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy. Zarejestrowane w sądzie posiada statut, w którym położony jest nacisk na ścisłą współpracę z okręgowymi izbami lekarskimi.

Foto: pixabay.com

Co nakłoniło nas do zainicjowania rozgrywek tenisowych lekarzy? Poza ideą propagowania kultury fizycznej w środowisku lekarskim chcieliśmy stworzyć okazję do spotkań poza szpitalami, przychodniami czy konferencjami naukowymi.

Bardziej „na luzie”, na powietrzu, w sportowej rywalizacji. Sport tak widowiskowy i przy tym pełen elegancji, pozbawiony brutalności, jakim jest tenis, pasuje do wizerunku współczesnego lekarza. Jest również sposobem na odreagowanie stresu związanego z naszym zawodem.

Warto w tym miejscu zacytować znanego sprawozdawcę sportowego Bohdana Tomaszewskiego, który mówił: „Tenis to umiejętność skupienia a jednocześnie połączenie ryzyka z zimną krwią i nieustannym obliczaniem i podejmowaniem decyzji, kiedy trzeba zdobyć się na poryw a kiedy szukać powodzenia w uporze i cierpliwości”. Czyż nie nasuwa się tu analogia do naszych lekarskich działań, rozterek, dopuszczalności podejmowania ryzyka i wyrabiania w sobie umiejętności maksymalnego skupienia?

Pierwsze mistrzostwa Polski zorganizowaliśmy w Olsztynie w 1991 roku. Bezpośrednią inspiracją było dla mnie odczytanie wiadomości ,że pewien znany amerykański chirurg w czasie pomiędzy operacjami udawał się na przyszpitalny kort aby przez pól godziny pograć z kolegą w tenisa. W ten sposób odreagowywał stres i przygotowywał się fizycznie i psychicznie do kolejnej operacji. Chociaż w 1991 roku gościliśmy tylko 24 uczestników, ich liczba corocznie wzrastała. Powstawały nowe ośrodki organizujące mistrzostwa Polski i turnieje ogólnopolskie. Szczególną aktywnością wyróżniają się: Szczecin, Łódź, Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa, Zielona Góra, Stalowa Wola, Śląsk oraz Warmia i Mazury (Olsztyn, Iława, Ostróda).

Zaistniała konieczność ujęcia tego ruchu w ramy organizacyjne. Dlatego powołaliśmy w Olsztynie Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy i zgłosiliśmy swój akces do działającego już Światowego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy, które powierzyło nam zorganizowanie Mistrzostw Świata w Polsce. W 2005 roku odbyły się one na kortach tenisowych w Gdyni a uczestniczyło w nich ponad 300 lekarzy z całego świata. Otrzymaliśmy wiele gratulacji i pochwał za dobrą organizację tej wielkiej imprezy sportowej. Mamy w swoich szeregach wielu mistrzów i medalistów mistrzostw świata, które odbywają się co roku w różnych krajach.

Można przypuszczać, że za przykładem Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej i lekarzy-tenisistów poszli działacze kolejnych okręgowych Izb oraz koleżanki i koledzy uprawiający inne dyscypliny sportu. Świadczą o tym liczne doniesienia o organizowaniu mistrzostw i turniejów ogólnopolskich zarówno w rywalizacji indywidualnej jak i grach zespołowych. W związku z Jubileuszem 20-lecia działalności Polskiego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy obecny zarząd przyznał Olsztynowi organizację Mistrzostw Polski, które odbędą się w dniach 20-23 czerwca 2019 roku.

Zbigniew Frenszkowski, Honorowy Prezes Polskiego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.