Ilu absolwentów potrzebujemy?

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie „wysoce negatywnie” oceniła projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. Zwrócono uwagę również na to, że w naszym kraju nie znamy realnego zapotrzebowania na absolwentów uczelni medycznych.

Foto: freeimages.com

„Bez oceny (…) zapotrzebowania, aktualnego i prognostycznego, dotyczącego kadry lekarskiej i lekarsko-dentystycznej, niemożliwa jest merytoryczna, rzeczowa ocena projektu” – czytamy w uzasadnieniu do stanowiska przyjętego przez Okręgową Radę Lekarską w Warszawie w dniu 29 maja.

Według raportu OECD, Polska należy do grupy krajów, w których jest najmniejsza liczba lekarzy przypadających na 100 tys. ludności. Ministerstwo Zdrowia planuje przyjąć na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym łącznie 1284 osoby (w tym: 747 na studia dzienne, 242 na niestacjonarne płatne, 269 na płatne w języku angielskim oraz 26 cudzoziemców).

Limity przyjęć na najbliższy rok akademicki na kierunek lekarsko-dentystyczny na Warszawski Uniwersytet Medyczny wynoszą: 72 miejsca na studiach stacjonarnych, 4 – dla cudzoziemców, 30 – w trybie studiów niestacjonarnych, 15 – w języku angielskim.

Podczas dyskusji prowadzonej podczas ostatniego posiedzenia Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie podnoszono również problem likwidacji wielu gabinetów dentystycznych świadczących usługi za środki publiczne (np. w szkołach). Tymczasem dostępne badania wskazują na fatalny stan zdrowia jamy ustnej wielu Polaków.

Źródło: OIL Warszawa

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.