20 kwietnia 2024

LED skraca życie?

Charakterystyczne dla barwy niebieskiej długości fal przyspieszają procesy starzenia się, uszkadzają oczy oraz niszczą komórki nerwowe.

Foto: pixabay.com

To, że niebieskie światło z ekranów smartfonów, tabletów i laptopów, a także będące składową sztucznego oświetlenia utrudnia zasypianie i może zaburzać rytm okołodobowy, już wiemy.

Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Stanu Oregon (USA) wykazali, że zagrożenie jest poważniejsze. Wyniki badania opublikowano na łamach „Aging and Mechanisms of Disease”. Specjaliści, a wśród nich prof. Jaga Giebułtowicz, która swoją karierę rozpoczynała na Uniwersytecie Warszawskim, wystawiali muszki owocowe (Drosophila melanogaster) na działanie niebieskiego światła LED.

W ciągu doby owady spędzały 12 godzin w świetle i kolejne 12 – w ciemności.

Muszki mające przedłużony kontakt z niebieską frakcją światła żyły znacznie krócej od tych, które trzymano w ciemności lub zabezpieczono przed falami o takiej długości. U owadów zaobserwowano uszkodzenia w obrębie siatkówki oka i komórek nerwowych oraz upośledzenie lokomocji (traciły zdolność wspinania się po ścianach).

– Fakt, że światło przyspieszało starzenie się muszek, na początku bardzo nas zaskoczył – mówi prof. Giebułtowicz, dodając, że jeśli tylko mogły, owady unikały niebieskiego światła. – Ludzkie życie w ciągu ostatniego stulecia znacznie się wydłużyło. W tym samym okresie zaczęliśmy spędzać coraz więcej czasu przy sztucznym oświetleniu – zwraca uwagę badaczka. Coraz częściej naukowcy apelują o ograniczanie czasu spędzanego przed komputerem i smartfonem oraz namawiają do stosowania filtrów światła niebieskiego.

Źródło: Serwis PAP Nauka w Polsce naukawpolsce.pap.pl