Prezydent podpisał ustawy tworzące tarczę antykryzysową

We wtorek 31 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy tworzące tzw. tarczę antykryzysową. Wcześniej Sejm odrzucił większość senackich poprawek.

Foto: twitter.com/prezydentpl

Prezydent podpisał:

 • ustawę z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw;
 • ustawę z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19;
 • ustawę z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju.

Nad przepisami pracowano w ekspresowym tempie. Kilka dni temu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w podjętym stanowisku podkreśliło, że projekty rozwiązań są niewystarczające dla ochrony szeroko pojętej służby zdrowia. „Lekarze i lekarze dentyści oraz inne osoby wykonujące zawody medyczne stanowią grupę szczególnie zaangażowaną w walce z epidemią COVID-19” – czytamy w stanowisku.

W ocenie Prezydium NRL w przepisach powinny znaleźć się rozwiązania mające na celu stworzenie specjalnych warunków pracy dla osób wykonujących zawody medyczne. „Każdego dnia, podejmując walkę o zdrowie i życie pacjentów, lekarze w sposób szczególny narażeni są na zakażenia czy obowiązkową kwarantannę. W takich przypadkach, lekarze zatrudnieni w szpitalach na podstawie umów cywilnoprawnych, poza narażeniem zdrowia, ryzykują utratą zdolności zarobkowania, gdyż kierownicy placówek nie mają możliwości zapewnienia im środków finansowych” – wskazano w podjętym stanowisku (więcej TUTAJ).

Samorząd lekarski zgłaszał również szereg uwag do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (więcej TUTAJ).

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
 1. Ela Dziewiecka
  kw. 02, 2020 - 09:59 AM

  Czy jest obowiązek udzielania e-recept dla lekarzy i czy są ściśle określone unormowania tego procesu?

  Czy lekarz może prosić by po e-recepte iść dwa razy do przychodni. Raz z kartka z danymi o lekach jakie zarzywamy od lat niezmiennie. Drugi raz po odbiór karteczki z kodem po dniu lub dwóch dniach. Czy nawet w przypadku osób szczegolnie narażonych, z chorobami obciazajacymj, starszych nie można lekarza do niczego przymusić bo on może robić co chce i mieć zła wolę?

  Bo taka jest praktyka. Nie wiem czy zgodna z prawem i gdzie to zgłaszac bo wszędzie zbywają.

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.