19 marca 2024

Ceny dostarczania sprzętu medycznego poszybowały w górę

W związku z pandemią koronawirusa nawet kilkunastokrotnie wzrosły stawki za transport lotniczy sprzętu medycznego.

Foto: materiały prasowe

Wiele krajów boryka się z zamrożeniem działalności gospodarczej w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Ogólnoświatowy lockdown powoduje nie tylko problemy z systematycznością i terminowością dostaw sprzętu medycznego, ale również wiąże się z szybkim wzrostem kosztów jego dostarczenia.

– Jesteśmy zmuszeni ustalać warunki praktycznie z dnia na dzień – mówi Paulina Sulecka-Adamek, menadżer ds. sprzedaży Famedu Żywiec. W trakcie negocjacji ze spedytorami dochodzi do tego, że stawka za transport samolotem 100 sztuk łóżek w ciągu zaledwie kilkunastu godzin rośnie ze 100 do 230 tys. zł.

Z uwagi na pandemię firma zmieniła proces odbioru sprzętu przez zamawiającego. Rozładunek odbywa się przed budynkiem szpitala, a za rozwiezienie go do sal szpitalnych odpowiada personel placówek. – Gdy wymagana jest instalacja sprzętu i szkolenie, dokonują tego nasi przedstawiciele, których zaopatrujemy we wszystkie środki ochrony osobistej – wyjaśnia Małgorzata Kotajny-Szewczyk, dyrektor logistyki Famedu Żywiec.

Firma realizuje zamówienia nieustannie spływające z wielu krajów. W ostatnim czasie przekazano do odbiorców łóżka wyposażone w technologię antybakteryjną zabezpieczającą przed rozwijaniem się drobnoustrojów do szpitali w Chinach, we Włoszech, Hiszpanii, Arabii Saudyjskiej, a także do polskich placówek medycznych w Warszawie, Szczecinie, Chełmie i Puławach.

W najbliższym czasie planowana jest finalizacja zamówień m.in. do szpitali w Olsztynie i Tomaszowie Mazowieckim. Kolejne partie łóżek szpitalnych trafią ponadto m.in. do Niemiec, Rosji, Chorwacji i Macedonii. W ubiegłym roku Famed Żywiec dostarczył szpitalom na całym świecie ponad 1,6 tys. sztuk tego rodzaju sprzętu.

Żywiecka firma zapewnia, że produkcję prowadzi niemal w całości w macierzystym zakładzie spółki i w ograniczonym zakresie korzysta z komponentów od dostawców zewnętrznych, w tym od firm działających za granicą. Dzięki temu może realizować zamówienia sprzętu medycznego, które są tak bardzo potrzebne w dobie pandemii, kiedy zapotrzebowanie na specjalistyczny sprzęt medyczny znacznie wzrosło.