Polskie respiratory dla pacjentów z COVID-19

Kluczowym sprzętem w czasie kuracji najciężej chorych pacjentów na COVID-19 są respiratory. Kiedy wybuchła epidemia, w wielu krajach zaczęło ich brakować.

Foto: pixabay.com

Dotychczasowi producenci nie nadążali z realizacją zamówień, dlatego ich produkcją zajęli się przedstawiciele innych branż, m.in. giganci motoryzacyjni (np. General Motors, Ford, Renault, Seat).

Nasi badacze nie zostają w tyle.

Na przełomie kwietnia i maja zakończą się prace konstrukcyjne nad prototypami respiratorów ciśnieniowego i pojemnościowego z elementów powszechnie dostępnych na rynku – to projekt naukowców z Instytutu Lotnictwa oraz Instytutu Tele- i Radiotechnicznego, wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Opracowany sprzęt zostanie poddany testom, a następnie naukowcy planują wyprodukowanie partii pilotażowej.

Uruchomienie produkcji będzie możliwe po pozytywnym przejściu kolejnych testów i decyzji Ministerstwa Rozwoju, które wspiera ten projekt. Założenia konstrukcyjne respiratorów konsultowano z pracownikami Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

To nie pierwszy projekt naukowców Łukasiewicza w walce z pandemią.

W marcu wyprodukowano urządzenia do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. 10 kwietnia pierwsza partia została skierowana do ośrodków medycznych na testy kliniczne.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.