19 marca 2024

Premier o walce z pandemią: działaliśmy szybko i zdecydowanie

Polska zwycięsko przechodzi walkę z COVID-19 – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki w czasie wspólnej konferencji z ministrem zdrowia i ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Foto: Adam Guz – KPRM

W konferencji uczestniczyli także lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, którzy kilka tygodni temu przebywali na misji medycznej we Włoszech.

– Kiedy pojawił się COVID-19, trzeba było podejmować błyskawiczne decyzje, by ratować ludzkie życie. Nie chcieliśmy dopuścić do selekcji pacjentów – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rząd zwrócił uwagę, że Polska jako jeden z pierwszych krajów w Europie wprowadziła ograniczenia związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, a dzięki szybkim decyzjom nie znaleźliśmy się w sytuacji Włoch czy Hiszpanii, gdzie lekarze musieli decydować, których pacjentów leczyć, a których nie.

Foto: Adam Guz – KPRM

– Spadł na nas nieoczekiwany kryzys, na który nikt na świecie nie był gotowy. Staliśmy wobec wielkiej niewiadomej, a decyzje musiały być podejmowane dynamiczne. Trzeba je było podejmować wobec najwyższych wartości, które są azymutem naszych działań. Taką wartością jest ratowanie każdego ludzkiego życia – podkreślił szef rządu. Jak dodał, „Polska to kraj, który ratował każdego człowieka”.

Jak powiedział uczestnik misji wojskowej we Włoszech, płk dr Robert Ryczek, w Lombardii zbyt późno wprowadzono zasady izolacji społecznej. – Wprowadzono je dopiero, gdy pacjentów zakażonych COVID-19 było 7,5 tys. Łatwo sobie więc wyobrazić, jak szybko wirus mógł się rozprzestrzeniać – powiedział wojskowy lekarz. Jak dodał, w pracy najważniejsze było dla niego to, że nie stanął przed koniecznością wyboru, którego pacjenta musi ratować.

Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiło się zestawienie ograniczeń wprowadzonych przez polski rząd w porównaniu z innymi krajami:

  • Ograniczenie imprez masowych: 6 dni od wystąpienia pierwszego przypadku (10 marca). Dla przykładu: w Hiszpanii decyzję taką podjęto po 44 dniach;
  • Zamknięcie szkół: 8 dni od wystąpienia pierwszego przypadku (12 marca). Dla przykładu: we Francji decyzję taką podjęto po 52 dniach;
  • Zamknięcie granic: 11 dni od wystąpienia pierwszego przypadku (15 marca). Dla przykładu: w Niemczech decyzję taką podjęto po 48 dniach;
  • Zakaz wychodzenia z domu: 21 dni od wystąpienia pierwszego przypadku (24 marca). Dla przykładu: w Niemczech decyzję taką podjęto po 55 dniach.