Radioterapia. Odpowiedź zależy od płci

Międzynarodowa grupa naukowców przeanalizowała osiem badań przedklinicznych i klinicznych oceniających odpowiedź na radioterapię z uwzględnieniem płci.

Foto: pixabay.com

Pomysł na badanie powstał w związku z serią raportów dotyczących zachorowań na nowotwory po katastrofie w Czarnobylu oraz ataku atomowym na Hiroszimę i Nagasaki, według których kobiety są bardziej wrażliwe na promieniowanie jonizujące.

Wśród analizowanych badań przedklinicznych znalazła się praca na szczurzym modelu, oceniająca zaburzenia funkcji poznawczych po napromienianiu mózgowia. Działania niepożądane występowały u samic poddanych terapii tylko w określonej fazie cyklu hormonalnego.

Kolejne przedkliniczne badanie nad ostrą toksycznością płucną radioterapii wykazało rzadsze występowanie powikłań (popromiennego zapalenia płuc czy naczyń) wśród samic. W badaniach in vitro udowodniono również zależną od płci wrażliwość i stopień odpowiedzi na radiochemioterapię raka odbytnicy.

Z kolei w badaniach klinicznych większą wrażliwość kobiet na radioterapię, oznaczającą większą toksyczność leczenia i lepsze wyniki, wykazano w przypadku raka przełyku i odbytnicy. W komentarzach do pracy podkreśla się wybiórczy charakter doboru artykułów oraz obecność licznych czynników, m.in. środowiskowych (palenie papierosów, spożywanie alkoholu), które mogły wpływać na wynik analizy.

Źródło: https://www.sciencedirect.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.