Premier przekazał apel Prezydium NRL do Ministerstwa Zdrowia

„Środowisko lekarskie z wielkim rozczarowaniem przyjęło, że przepisy kolejno wprowadzanych tarcz antykryzysowych nie objęły ochroną prawną działań personelu medycznego podejmowanych w nadzwyczajnie trudnych warunkach epidemii”.

Premier Mateusz Morawiecki. Foto: Adam Guz/KPRM

Tak brzmi fragment apelu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do Prezesa Rady Ministrów z 7 sierpnia.

Prezydium NRL zaapelowało w nim do szefa rządu o pilne podjęcie przez rząd prac legislacyjnych zmierzających do ograniczenia odpowiedzialności cywilnej, karnej i zawodowej osób wykonujących zawody medyczne za działania pozostające w związku z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej w ramach zapobiegania, przeciwdziałania lub zwalczania COVID-19.

W piśmie prezes NRL Andrzej Matyja zwrócił się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o bezpośrednie włączenie się w realizację postulatów zawartych w apelu, po tym jak Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Sprawiedliwości przemilczało projekt ustawy ograniczającej odpowiedzialność karną, cywilną i zawodową osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 opracowany przez samorząd lekarski.

We wtorek Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przesłała „według kompetencji” apel samorządu lekarskiego do Ministerstwa Zdrowia.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.