26 kwietnia 2024

Medycyna przyszłości. Przewidzieć chorobę zanim wystąpią objawy

Czy badanie krwi pozwoli na wykrycie śmiertelnej choroby na długo przed wystąpieniem jej objawów?

Foto: pixabay.com

Wiele toczących się badań szuka metody na rozpoznanie raka na podstawie samego badania krwi.

Jak informuje „Nature Communications”, chińscy badacze przeanalizowali próbki krwi pobrane od ponad 120 tys. zdrowych ochotników w wieku 25-90 lat, poszukując wśród nich osób, które w ciągu kolejnych czterech lat zachorowały na nowotwór żołądka, przełyku, jelita grubego, płuca lub wątroby (najczęściej występujące nowotwory w badanej populacji).

Zidentyfikowano 575 takich chorych. Na podstawie zestawu próbek treningowych i walidacyjnych oraz wykorzystując techniki sztucznej inteligencji, udało się stworzyć test o czułości 91 proc. dla próbek sprzed rozpoznania nowotworu, 88 proc. dla próbek po jego rozpoznaniu oraz o 95 proc. specyficzności. Test ten, nazwany „PanSeer”, wykorzystuje analizę metylacji DNA.

Obecnie przechodzi on kolejne badania kliniczne na grupie osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego. Jego wyjątkowość polega na tym, że przeprowadza się go wśród osób zdrowych, a wynik dodatni pozwala z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć zachorowanie na nowotwór w ciągu najbliższych lat. Szerokie spektrum diagnostyczne testu jest jednak również jego minusem – u chorych bez objawów trudno znaleźć potencjalny nowotwór, nie znając jego lokalizacji.

Więcej na stronie https://www.nature.com.