29 marca 2024

Koronawirus w Polsce. 8 tys. chorych skorzystało z terapii osoczem

– Oddanie osocza to tylko pół godziny czasu, a te 30 minut może oznaczać życie dla kogoś innego – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki apelując wraz z ministrem zdrowia do ozdrowieńców o „szlachetny gest”.

Foto: Krystian Maj / KPRM

– Osocze podano już ponad 8 tys. osób. Za tą liczbą kryje się konkretny człowiek, a za tym człowiekiem realna szansa na wyzdrowienie i przeżycie – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Osocze jednej osoby może być podane trzem innym osobom. – Razem z premierem zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy przeszli zakażenie koronawirusem i spełniają warunki, żeby zgłosili się do centrów krwiodawstwa i oddali ten cenny dar – dodał szef resortu zdrowia.

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

We wtorek rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że powstaną przepisy premiujące osoby honorowo oddające osocze. – Chodzi o to, by mogły one korzystać z tych samym uprawnień co osoby oddające krew – powiedział.

Osocze może zostać pobrane od osób:

  • w wieku 18-65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testem bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl),
  • o wadze minimum 50 kg,
  • po wyzdrowieniu, u których minęło:
    • co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub
    • 18 dni od zakończenia izolacji,
  • po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi m.in.:
    • należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych,
    • w przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Co dalej dzieje się z osoczem? Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. Jest magazynowe w poszczególnych centrach krwiodawstwa tak samo jak inne składniki krwi. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.