26 kwietnia 2024

Dodatek covidowy nie dla każdego

W sobotę w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja tzw. ustawy covidowej. Na specjalny dodatek do wynagrodzenia może liczyć tylko część kadry medycznej.

Foto: Flickr.com/Sejm RP

Stworzenie nowych przepisów dotyczących dodatków dla medyków w „drugiej ustawie covidowej” wynika z błędów popełnionych kilka tygodni temu przy uchwalaniu tej „pierwszej” – tłumaczy rząd i posłowie partii rządzącej.

Pod koniec października Sejm przyjął poprawki Senatu, które miały gwarantować 100-proc. dodatki do pensji wszystkim medykom, którzy sprawują opiekę przy pacjentach zakażonych lub podejrzewanych o zakażenie koronawirusem.

Po przyjęciu ustawy politycy PiS tłumaczyli, że senacka poprawka została zaakceptowana w czasie głosowania przez pomyłkę. Jak wskazywali, jej wejście w życie stanowiłoby nadmierne obciążenie dla budżetu, a dodatek przysługiwałby m.in. lekarzom świadczącym teleporady. Tamtą, pierwszą nowelizację, z zapisem o dodatkach dla wszystkich medyków, prezydent Andrzej Duda podpisał 3 listopada, jednak nie została opublikowana do 28 listopada.

Do sprawy odniósł się wczoraj premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku. „Przypominam, także posłom opozycji, że zadaniem ustawy od początku było i jest zapewnienie dodatkowego 100 proc. wynagrodzenia dla medyków delegowanych do pracy przez wojewodów. Wszyscy inni, którzy już teraz pracują na pierwszej linii walki z COVID 19 w szpitalach II i III poziomu, a także ratownicy medyczni i diagności z laboratoriów szpitalnych, mają gwarancję wypłaty dodatkowego pełnego wynagrodzenia począwszy od 1 listopada” – napisał szef rządu.

Premier dodał, że taką decyzję taką, w uzgodnieniu z nim, miesiąc temu podjął minister zdrowia Adam Niedzielski, a wypłata dodatków za listopad nastąpi do 10 grudnia. „Proszę nie wprowadzać w błąd medyków i całego społeczeństwa. Politycy są po to, aby szukać rozwiązań i pomagać, a nie wprowadzać chaos i niepotrzebną panikę” – zaapelował wczoraj premier.

Naczelna Rada Lekarska apelowała o przyznanie dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 100 proc. kwoty miesięcznego wynagrodzenia wynikającej z umowy, na podstawie której udzielane są świadczenia zdrowotne, każdemu pracownikowi medycznemu udzielającemu tych świadczeń pacjentom podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. W ocenie NRL „dodatek covidowy” powinien przysługiwać nie tylko pracownikom medycznym, którzy zostali skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii COVID-19 w trybie art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.