Koronawirus na świecie. Druga fala

W listopadzie przybyło ok. 20 mln nowych zakażonych SARS-CoV-2 na całym świecie – to więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy trwania pandemii i niemal dwa razy więcej niż w październiku.

Foto: pixabay.com

Wirus nie odpuszcza, a w niektórych krajach jest aktywny jak nigdy dotąd.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers, w sumie od początku roku do 29 listopada odnotowano ok. 63 mln zakażeń koronawirusem. 18 mln z nich to przypadki aktywne (0,6 proc. to pacjenci w stanie bardzo poważnym/krytycznym). Z powodu COVID-19 zmarło ok. 1,5 mln ludzi.

Wyjątkowo trudna sytuacja jest w Europie i Ameryce Północnej. Dotychczas najwięcej osób zakażonych potwierdzono w USA – 13,7 mln (z czego aż 4 mln to zakażenia z listopada). Na drugim miejscu znalazły się Indie (9,4 mln), a dalej Brazylia (6,3 mln) i Rosja (2,3 mln). Kolejną pozycję zajęła Francja z liczbą 2,2 mln zakażonych, z czego zdecydowana większość to przypadki aktywne.

Sytuacja w tym kraju jest wyjątkowo trudna – o ile na koniec września odnotowano tam w sumie 516 tys. zakażonych, to w ciągu kolejnych dwóch miesięcy przybyło ok. 1,7 mln nowych przypadków. W listopadzie wyjątkowo duże przyrosty (rzędu 600-800 tys.) zakażeń można też było zaobserwować m.in. we Włoszech, w Niemczech i Polsce.

Dotychczas najwięcej zgonów było w USA (273 tys.), Brazylii (173 tys.), Indiach (137 tys.), Meksyku (105 tys.), Wielkiej Brytanii (58 tys.), we Włoszech (54 tys.), Francji (52 tys.), w Iranie (48 tys.) i Hiszpanii (45 tys.). Jeśli jednak spojrzeć na liczbę zgonów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców danego kraju, to zdecydowanie najtrudniejsza sytuacja jest w Belgii, duży problem mają pod tym względem także m.in. Hiszpania, Peru, Wielka Brytania, Włochy.

W Polsce do 29 listopada potwierdzono 985 tys. zakażeń koronawirusem (13. miejsce na świecie), z czego ok. 409 tys. to przypadki aktywne. Ponad 17 tys. osób zmarło. Listopad był wyjątkowo trudny dla naszego kraju – dla porównania na koniec października było ok. 362 tys. zakażonych – zajmowaliśmy wówczas 28. miejsce na świecie pod względem liczby osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Jednym z elementów walki z pandemią jest wykonywanie testów w kierunku zakażenia. Wśród krajów, które wykonują ich dużo w przeliczeniu na liczbę populacji, są m.in. Luksemburg, Dania, Islandia, Singapur, Wielka Brytania, Izrael czy USA. Polska pod tym względem zajmuje dalekie, 84. miejsce (stan na 29 listopada).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.