26 kwietnia 2024

Pandemia a badania przesiewowe. Skutki opóźnień

Coraz częściej słychać głosy o skutkach pandemii, które nie są bezpośrednio powiązane z zakażeniami SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19.

Foto: pixabay.com

Według raportu United European Gastroenterology (UEG) w Unii Europejskiej rozpoznaje się rocznie ponad 375 tys. nowych przypadków raka jelita grubego, a ponad 170 tys. osób z tego powodu umiera. Wczesne rozpoznanie tego nowotworu wiąże się z dużo lepszym rokowaniem, stąd tak ważne są badania przesiewowe w jego kierunku.

Kilka tygodni temu, podczas UEG Week, międzynarodowej konferencji gastroenterologów, zaprezentowano pracę, w której oszacowano wpływ opóźnień w wykonywaniu badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego w czasie pandemii na wyniki jego leczenia. Autorzy pracy na podstawie stworzonego modelu obliczyli, że opóźnienie badań przesiewowych o 7-12 miesięcy może spowodować wzrost liczby nowotworów jelita grubego wykrywanych w stadium zaawansowanym o 3 proc., natomiast wydłużenie czasu o ponad 12 miesięcy – o 7 proc.

Opierając się na pięcioletnich wskaźnikach przeżycia, naukowcy wnioskują, że opóźnienia w wykonywaniu badań przesiewowych o ponad rok spowodują wzrost umieralności z powodu raka jelita grubego o 11,9 proc. Wyliczenia te są bardzo niepokojące, dlatego autorzy badania zachęcają do wykonywania badań przesiewowych w kierunku chorób nowotworowych pomimo trwającej pandemii.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7474804/