23 kwietnia 2024

Historyczny moment. Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19

Naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska i dyrektor tego szpitala prof. Waldemar Wierzba byli jednymi z pierwszych osób w Polsce, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19.

Foto: Adam Guz / KPRM

– To historyczny moment – powiedziała w niedzielę 27 grudnia, tuż przed przyjęciem szczepionki, Alicja Jakubowska.      

Symboliczne szczepienie odbyło się przed kamerami. Było jednym z wielu, jakie w niedzielę 27 grudnia przeprowadzono  w szpitalach w całym kraju.

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 (prawie 10 tys. dawek) dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie.

W tzw. etapie 0 szczepiony jest m.in. personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, a także osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych. Dokładny proces szczepień także harmonogram z wskazaniem konkretnych grup osób, które będą szczepione w określonych etapach opisuje Narodowy Program Szczepień (więcej TUTAJ).

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans po przyjęciu dawki, pozostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.