Jak wygląda harmonogram dostaw szczepionek do Polski (tabela)

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

Foto: pixabay.com

Jak mówi szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który jest pełnomocnikiem rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, dostępność szczepionek dla Polski ograniczona jest przez unijny mechanizm ich zakupu i proporcjonalnego dystrybuowania do poszczególnych krajów.

– Co tydzień w każdy poniedziałek rano samolotem cargo przylatuje około 350 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer. I tak będzie, przynajmniej na ten moment, taką mamy deklarację producenta, do końca marca – mówił minister Michał Dworczyk w poniedziałek w czasie posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia.

Źródło: KPRM

Jeśli chodzi o szczepionki Moderny, które – jak powiedział minister – zostały ostatnio zarejestrowane, do końca stycznia dotrze do Polski 70 tys. dawek, a następnie – w kolejnych dwóch miesiącach – po trzystakilkadziesiąt tysięcy. – Łącznie do końca marca do Polski dotrze 840 tys. dawek Moderny, co w konsekwencji pozwoli nam zaszczepić mniej więcej 420 tys. osób – powiedział minister Michał Dworczyk.

Część z każdej dostawy szczepionek jest zabezpieczana w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych na potrzeby podania drugiej dawki osobom szczepionym, na wypadek gdyby pojawiły się jakieś problemy w przyszłości z dostawami. Minister Michał Dworczyk podkreślił, że system będzie miał wydajność szacowaną na 3,5-4 mln szczepień miesięcznie, którą będzie ograniczała jedynie dostępność szczepionek.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. złośnica
    lt. 10, 2021 - 12:41 PM

    I co? I nico. Szczepionki latają do Azji, a UE robi wielkie oczy, bo się nagle okazuje, że nie można powyższego wyegzekwować w żaden sposób – kto da więcej, ten mieć będzie. Oczywiście wina złej Unii, ale na spotkaniach dotyczących zamówień szczepionek nasz cuuudowny rząd był na 2 z 14. Na uczelni za taką frekwencję dostaje się buta na koniec, i to jest ocena, którą należy im wystawić.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.