Szczepionka AstraZeneki dla nauczycieli poniżej 60 lat

Szczepionka AstraZeneca chroni 100 proc. osób przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją z powodu COVID-19 i 60 proc. osób przed zachorowaniem – powiedział Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Foto: twitter.com/MZ_GOV_PL

Jak dodał prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. COVID-19, Rada Medyczna przy premierze rekomenduje szczepienia nauczycieli poniżej 60 lat preparatem firmy AstraZeneca, natomiast powyżej 60 lat zarejestrowanymi preparatami mRNA – firmy Pfizer/BioNTech i Moderny.

Europejska Agencja Leków postawiła twarde kryteria rejestracji, które musi spełnić lek – zaznaczył prezes URPL, dodając, że podstawą dopuszczenia do obrotu są badania kliniczne.

– Reżim rejestracji leków w UE jest bardzo wysoki. Do oceny skuteczności szczepionki AstraZeneca włączono dwa badania kliniczne, mimo że producent przedstawił ich więcej. W Charakterystyce Produktu Leczniczego skuteczność tej szczepionki jest ustalona na poziomie blisko 60 proc. – podkreślił prezes URPL.

Wśród 5,2 tys. ochotników, którzy w badaniach klinicznych otrzymali szczepionkę AstryZeneki, do szpitala nie trafił nikt, wobec 8 osób w grupie kontrolnej (z czego u jednej choroba przybrała bardzo ciężką postać). Z badań wynika, że szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji już po jednej dawce.

Prezes URPL wskazał, że szczepionka przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała 28 dni odstępu pomiędzy dawkami.

Prof. Andrzej Horban przypomniał, że Rada Medyczna od początku rekomendowała szczepienie w pierwszej kolejności osób, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby i śmierć. – Pierwsza priorytetowa grupa to ludzie starsi i w DPS-ach i ich już szczepimy – podkreślił prof. Horban. Druga grupą są osoby pracujące w szkołach. – Zaczynamy szczepić osoby z grupy 1c, czyli nauczycieli, gdyż celem jest otwarcie szkół i zapewnienie im bezpieczeństwa – dodał.

Szczepionka AstraZeneca to trzecia szczepionka dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej przez Europejską Agencję Leków, po preparatach firm BioNTech/Pfizer i Moderna. Szczepionka AstraZeneki składa się z innego wirusa (z rodziny adenowirusów), który został zmodyfikowany tak, aby zawierał gen umożliwiający wytwarzanie białka z SARS-CoV-2. Preparat nie zawiera samego wirusa i nie może powodować zakażenia COVID-19. Najczęstsze działania niepożądane szczepionki COVID-19 firmy AstraZeneca w badaniach były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Z Charakterystyką Produktu Leczniczego można zapoznać się tutaj: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2021/20210129150842/anx_150842_pl.pdf. W dokumencie są m.in. szczegółowe dane kliniczne dotyczące dawkowania szczepionki, środków ostrożności podczas jej stosowania czy działań niepożądanych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.