Transmisja nowotworu matki na potomstwo?

Opisano przypadki prawdopodobnej transmisji nowotworu matki na noworodka podczas porodu.

Foto: pixabay.com

Transmisja nowotworu matki na potomstwo jest zjawiskiem niezwykle rzadkim. Szacuje się, że występuje u około 1 niemowlęcia na każde 500 000 matek chorych na nowotwór.

W dotychczas udokumentowanych przypadkach do transmisji nowotworu dochodziło najprawdopodobniej poprzez łożysko. Nowotwór pojawiał się w takich przypadkach przed 2. rokiem życia i najczęściej był rozsiany.

W czasopiśmie The New England Journal of Medicine opublikowano pracę, w której przedstawiono 2 przypadki raków płuca u dzieci matek z czynną chorobą nowotworową w czasie porodu. Prawdopodobnie w obu wypadkach nowotwory rozwinęły się na skutek aspiracji komórek nowotworowych podczas porodu. Obie matki chorowały na raka szyjki macicy.

Pierwszy przypadek dotyczy 23-miesięcznego chłopca, przyjętego do szpitala z powodu utrzymującego się kaszlu. Dziecko urodziło się drogami natury w 39. tygodniu ciąży. 3 miesiące po porodzie u jego matki rozpoznano raka szyjki macicy.

W tomografii komputerowej klatki piersiowej u chłopca uwidoczniono liczne masy nowotworowe przyoskrzelowo w obu płucach. W badaniu histopatologicznym wykryto podobieństwo tkanki guza do raka szyjki macicy występującego u matki chłopca. Również sekwencjonowanie nowej generacji potwierdziło wspólne pochodzenie obu nowotworów.

Drugi przedstawiony przypadek dotyczy chłopca, u którego w wieku 6 lat wystąpił lewostronny ból klatki piersiowej. W tomografii komputerowej uwidoczniono sześciocentymetrowy guz wnęki lewego płuca. Chłopiec urodził się drogami natury w 38. tygodniu ciąży.

U jego matki podejrzaną zmianę w szyjce macicy wykryto w trakcie ciąży, jednak dopiero po urodzeniu dziecka pobrano materiał histopatologiczny i rozpoznano gruczolakoraka. Za pomocą sekwencjonowania nowej generacji wykazano podobieństwo raka wykrytego u matki do raka, który 6 lat później został rozpoznany u jej syna.

Oba opisane przypadki potwierdzają hipotezę o możliwości transmisji nowotworu z matki na noworodka poprzez aspirację przez noworodka komórek nowotworowych w trakcie przechodzenia przez kanał rodny.

Źródło: www.nejm.org

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.