Szczepienia: ankieta kwalifikacyjna. Zniszczyć czy przechowywać?

W procesie kwalifikacji do szczepień przeciwko SARS-CoV-2 wypełniane są przez pacjentów ankiety kwalifikacyjne. Powstała wątpliwość, czy ankiety te należy zniszczyć po zakończeniu procesu kwalifikacji, czy też przechowywać, a jeśli tak, to na jakiej podstawie, przez jaki okres, w jaki sposób?

Foto: pixabay.com

W procesie szczepień przeciwko SARS-CoV-2 ankieta kwalifikacyjna dokumentuje przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Z kolei wywiad lekarski, co do zasady, podlega odzwierciedleniu w dokumentacji indywidualnej pacjenta.

Zatem, mimo iż przepisy rozporządzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania1 nie określają wprost ankiet kwalifikacyjnych do szczepienia jako elementu dokumentacji medycznej, to biorąc pod uwagę funkcję tego dokumentu, należy je przechowywać na zasadach ogólnych dotyczących dokumentacji medycznej (20 lat).

Różny może być jednakże sposób przechowywania ankiet u poszczególnych świadczeniodawców. Wynika to z faktu, iż zasadą wynikającą z art. 13b ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia2 jest dopuszczalność digitalizacji dokumentacji medycznej wytworzonej w postaci papierowej, tj. wykonaniu odwzorowania cyfrowego dokumentu papierowego i włączeniu go do dokumentacji pacjenta prowadzonej w postaci elektronicznej. Nie ma jednak obowiązku digitalizacji dokumentacji, może ona być więc zachowana w postaci papierowej do upływu okresu, przez jaki podlega przechowaniu.

Beata Wierzchowska, radca prawny NIL

Przypisy:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 666 z późn. zm.).
  2. Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. z 2020 r. poz. 702 ze zm.).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.