Gdańsk: Centrum Medycyny Nieinwazyjnej prawie gotowe (foto)

Jeszcze w tym roku pierwsi pacjenci pojawią się w nowo wybudowanej części Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Foto: GUMed

– Trwa montaż sprzętu medycznego, w tym dwóch tomografów komputerowych i rezonansów magnetycznych oraz trzech angiografów. Pozwolenie na użytkowanie obiektu wydano 10 maja, a odbiór końcowy od wykonawcy generalnego nastąpił 14 maja – mówi Marek Langowski, kanclerz GUMed.

Środki finansowe na budowę pochodzą przede wszystkim z budżetu państwa, które zarezerwowało na ten cel ponad 592 mln zł i środków własnych uczelni w wysokości 24,2 mln zł. Inwestycja jest realizowana w ramach programu wieloletniego w latach 2015-2021.

– Oprócz prowadzenia działalności leczniczej, to także istotny ośrodek kształcenia przed- i podyplomowego specjalistów w zakresie ochrony zdrowia, w którym również studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zyskają możliwość podnoszenia swoich umiejętności w oparciu o najnowocześniejsze obecnie technologie – wyjaśnia prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Inwestycja została podzielona na dwa etapy ze względu na konieczność relokacji części klinik z wyburzanych obiektów w celu odzyskania przestrzeni pod drugi etap budowy. Budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej rozpoczęła się w 2015 r. Pierwsze trzy budynki (B, C, D) oddano do użytku w 2018 r. Segment A osiągnął stan surowy  w styczniu 2020 r. i tradycyjnym zawieszeniem wiechy zakończono etap prac konstrukcyjnych.

W ramach realizacji pierwszego etapu w latach 2015-2018 powstały budynki B, C i D wraz z dwoma łącznikami do Centrum Medycyny Inwazyjnej. Mieszczą się tu m.in. Klinika Alergologii i  Pneumonologii; Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii; Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej; Klinika Kardiochirurgii i  Chirurgii Naczyniowej; Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii; Klinika Położnictwa; Klinika Neonatologii oraz Klinika Onkologii i  Radioterapii.

W drugim etapie powstał budynek A oraz łącznik do budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej. W nowej przestrzeni zlokalizowane będą następujące jednostki: I Klinika Kardiologii; II Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca; Klinika Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii; Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych; Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej; Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych; Klinika Neurologii Dorosłych; Klinika Psychiatrii Dorosłych, Zakład Radiologii i Administracja UCK.

– Po przeniesieniu jednostek do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej wyburzone zostaną budynki nr 7 i 8, natomiast pomieszczenia, w których obecnie zlokalizowana jest Klinika Neurologii Dorosłych zostaną przeznaczone na siedzibę Centrum Wsparcia Badań Klinicznych – wyjaśnia Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych UCK.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.