Ciąża nie chroni przed rakiem! Wymiana korespondencji z MZ

Projekt „Ciąża nie chroni przed rakiem!”, Śląskiej Izby Lekarskiej i SUM w Katowicach, którego celem jest wprowadzenie obowiązkowego, bezpłatnego badania USG piersi dla każdej kobiety w I trymestrze ciąży (inicjatywa zyskała szerokie poparcie m.in. senackiej Komisji Zdrowia oraz posłów RP), nie zyskuje aprobaty ze strony Ministerstwa Zdrowia.

Foto: pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia argumentuje swoje stanowisko m.in. statystykami, według których najwięcej zachorowań dotyczy grupy kobiet w wieku pomenopauzalnym.

Ponadto powołuje się na opinie konsultantów krajowych: prof. Krzysztofa Czajkowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii (którego zdaniem nie ma racjonalnych powodów do zmiany obecnie obowiązujących przepisów w tej kwestii) oraz prof. dr hab. Mirosława Wielgosia, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii (który ocenia, że ze względu na dostępność badań i ograniczoną liczbę lekarzy wykonujących takie badania nie ma realnych możliwości wprowadzenia badania USG piersi jako obowiązkowego w I trymestrze ciąży, zasadne jest natomiast zalecanie wykonywania badania USG piersi w ciąży – zwłaszcza u kobiet po 35. r.ż.).

Z kolei – jak podkreśla Śląska Izba Lekarska – w stanowisku zespołu ekspertów PTChO, PTO oraz PTGiP z 2018 r., odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych, czytamy: „Na postawie danych epidemiologicznych należy spodziewać się coraz liczniejszej grupy ciężarnych, u których rozwinie się rak piersi. Należy więc dołożyć wszelkich starań, żeby jak najwcześniej rozpoznać tę chorobę. Wykonywanie badań USG może to rozpoznanie istotnie przyśpieszyć”.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.