Wystawa malarstwa lekarzy

Raz do roku Łódź staje się stolicą malujących lekarzy. 30 maja br. w Klubie Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi odbył się wernisaż XVIII Ogólnopolskiej i I Międzynarodowej Wystawy Malarstwa Lekarzy. Międzynarodowy charakter nadał temu wydarzeniu udział Fridy Loren, psychiatry z Lund w Szwecji.

Laureatka Złotej Palety Hanna Rzepa i Daniel Cybula (członek jury) na tle nagrodzonych prac. Foto: Ryszard Golański

Swoje prace prezentowała wyjątkowo liczna grupa lekarzy i lekarzy dentystów. W sumie 58 osób przedstawiło 115 prac. W kuluarach wernisażu można było usłyszeć zgodne opinie, że poziom obrazów, które mogła oglądać licznie zgromadzona publiczność, jest wyższy niż w poprzednich edycjach.

Otwarcia wystawy dokonali prezes ORL w Łodzi Paweł Czekalski oraz przewodniczący Komisji Kultury Jacek Pypeć. Warto dodać, że w wernisażu uczestniczyły przewodniczące Komisji Kultury: Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Katarzyna Bartz-Dylewicz i OIL w Warszawie Bożena Hoffman.

Tradycyjnie prezentowane prace oceniane były przez profesjonalne jury oraz publiczność. Przewodniczącym jury był prof. Marian Kępiński z łódzkiej ASP, a członkami prof. Gabriel Kołat i dr Daniel Cybula. Jury przyznało trzy nagrody główne, wszystkie autorzy uzyskali za zestaw przedstawionych prac. Złotą Paletę z rąk prezesa Czekalskiego i przedstawiciela jury otrzymała Hanna Rzepa, internistka i kardiolog z Gdańska, Srebrną Paletę odebrał Andrzej Fraś, chirurg ze Środy Wielkopolskiej, a Brązową Paletę otrzymał Mieczysław Chruściel, ginekolog położnik ze Szczecina.

Jury przyznało także pięć wyróżnień. Odebrali je: Barbara Brendel-Kwiatkowska ze Złotoryi, Barbara Gołębicka z Koszalina, Katarzyna Krauze-Romejko z Białegostoku, Tomasz Lesiak z Łodzi oraz Wiktoria Mikulska z Warszawy. Laureatem plebiscytu publiczności został Jarosław Ożga, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii z Bałdowa.

Podczas rozmów po zakończeniu części oficjalnej rozmawiano o planowanym w czasie lata plenerze malarskim, który co roku jest rodzajem warsztatów dla malujących lekarzy i lekarzy dentystów. Umawiano się także na udział w kolejnej wystawie, która odbędzie się w pięknych salach łódzkiego Klubu Lekarza tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja 2022 r.

Ryszard Golański

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.