Badanie krwi do wczesnego wykrywania choroby Alzheimera

Międzynarodowy zespół badawczy opracował proste, ale rzetelne badanie krwi do wczesnego wykrywania i badań przesiewowych choroby Alzheimera (AD) z dokładnością przekraczającą 96 proc.

Foto: pixabay.com

Zespół kierowany przez prof. Nancy Ip, wiceprezes ds. badań i rozwoju w HKUST, zidentyfikował 19 z 429 białek osocza związanych z AD, aby utworzyć panel biomarkerów reprezentujący „sygnaturę AD” we krwi. W oparciu o ten panel stworzono system punktacji, który odróżnia pacjentów z AD od osób zdrowych z ponad 96-proc. dokładnością.

System ten może również różnicować wczesne, pośrednie i późne stadia AD i być stosowany do monitorowania postępu choroby. Odkrycia te umożliwiły opracowanie wysokowydajnego testu krwi na AD. Mogą też utorować drogę nowym metodom leczenia tej choroby.

Badania prowadzono we współpracy z naukowcami z University College London i klinicystami z lokalnych szpitali, w tym Szpitala Księcia Walii i Szpitala Królowej Elżbiety. Odkrycia dokonano przy użyciu testu zbliżeniowego (PEA) – najnowocześniejszej, ultraczułej i wysokowydajnej technologii pomiaru białek, w celu zbadania poziomu ponad 1000 białek w osoczu pacjentów z AD w Hongkongu.

Wyniki badań naukowcy opublikowali w „Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association”, praca była prezentowana i aktywnie dyskutowana na platformach wymiany naukowej dotyczących badań nad AD.

Źródło: sciencedaily.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.