Pandemia na świecie. 40 mln zakażeń w dwa miesiące

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy (lipiec-sierpień) odnotowano prawie 40 mln nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na całym świecie. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło niemal 0,5 mln ludzi.

Foto: pixabay.com

O ile na początku wakacji globalnie przybywało nieco ponad 400 tys. zakażonych dziennie, o tyle już pod koniec sierpnia – nawet ponad 700 tys. Wszyscy zadają sobie pytanie, czy jesienią dojdzie do kolejnego kryzysu pandemicznego.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers, od początku wybuchu pandemii do 30 sierpnia br. potwierdzono w sumie ok. 218 mln zakażonych koronawirusem (z czego 18,5 mln to przypadki aktywne) i ponad 4,5 mln zgonów z powodu COVID-19.

W dalszym ciągu liderem pod względem osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 jest USA (niemal 40 mln). W ostatnich tygodniach wakacji wirus niestety coraz bardziej daje o sobie znać w tym kraju (nawet 190 tys. zakażonych dziennie pod koniec sierpnia, gdy jeszcze w czerwcu było 10-15 tys. nowych przypadków w ciągu doby).

Na drugim miejscu pod względem liczby osób zakażonych są Indie (32,7 mln), jednak tam ostatnio można zaobserwować wyraźne uspokojenie (w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy). Trzecim państwem na świecie pod względem liczby zakażonych jest Brazylia (20,7 mln) – tutaj także po trudnej wiośnie widać zmniejszenie aktywności koronawirusa.

Patogen jest coraz bardziej aktywny m.in. w Rosji, we Francji, w Wielkiej Brytanii, a także w Izraelu. Obecnie najtrudniejsza sytuacja (największe krajowe dziennie przyrosty zakażeń od początku pandemii) występuje m.in. w Iranie, na Filipinach, w Japonii, w Korei Południowej, w Tajlandii, w Nowej Zelandii, a także w Australii, która jeszcze do niedawna była postrzegana jako kraj, który SARS-CoV-2 omija szerokim łukiem.

Stosowana tam restrykcyjna polityka „zero COVID” (restrykcyjne lokalne obostrzenia nawet w przypadku niewielkiej liczby zakażeń) jak dotąd przynosiła wymierne rezultaty, niestety od czerwca kraj ten boryka się z największą od początku pandemii falą zakażeń. Według ostatnich deklaracji australijskich władz luzowanie obostrzeń może tam nastąpić, gdy dojdzie do wyszczepienia 70-80 proc. dorosłej populacji tego kraju (na razie zaszczepionych jest mniej niż 30 proc.).

Szczepienia przeciwko COVID-19 są prowadzone na całym świecie. Do 30 sierpnia niemal 40 proc. światowej dorosłej populacji otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki, ale jest wśród nich tylko 1,6 proc. osób pochodzących z najbiedniejszych krajów (dane: Our World in Data, statystyki opracowywane przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego).

W pełni zaszczepiona jest już cała dorosła populacja Gibraltaru, 80 proc. Maltańczyków, 75 proc. Singapurczyków, 74 proc. mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także m.in. ponad 70 proc. Portugalczyków, Duńczyków i Katarczyków, ale już tylko ok. 25 proc. Rosjan i niecałe 30 proc. mieszkańców Brazylii i Korei Południowej.

Źródło: www.worldometers.info, BBC, www.ourworldindata.org

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.