Wynagrodzenia lekarzy. Kto zarabia najwięcej?

W których krajach lekarze otrzymują największe wynagrodzenia za swoją pracę? W najnowszym raporcie Medscape porównano zarobki medyków z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Brazylii, Meksyku oraz Włoch.

Foto: pixabay.com

Na czele stawki znaleźli się amerykańscy lekarze (316 tys. USD rocznie), a na dole – Meksykanie (12 tys. USD). Drugie miejsce przypadło Niemcom (183 tys. USD), a trzecie – Brytyjczykom (138 tys. USD).

Francuscy lekarze zarabiają średnio 98 tys. USD rocznie, Włosi – 70 tys. USD, Hiszpanie – 57 tys. USD, a Brazylijczycy – 47 tys. USD. W każdym z krajów widać wyraźną różnicę w zarobkach mężczyzn i kobiet (na niekorzyść kobiet, największe dysproporcje występują w Meksyku, najmniejsze w USA i Hiszpanii).

Porównując wynagrodzenia lekarzy, trzeba mieć na uwadze koszt życia w poszczególnych krajach. Jest on o wiele wyższy w USA i Francji niż w Meksyku czy choćby Hiszpanii. Czy lekarze są zadowoleni z pensji, jakie otrzymują? 59 proc. Amerykanów i 43 proc. Niemców jest usatysfakcjonowanych zarobkami.

Najgorzej swoją sytuację finansową ocenili Hiszpanie i Włosi (odpowiednio 14 proc. i 18 proc. zadowolonych). Jednocześnie zdecydowana większość wszystkich ankietowanych nie zmieniłaby ścieżki zawodowej i gdyby miała ponownie wybierać, nadal zdecydowałaby się na wybór studiów medycznych i podjęcie pracy w zawodzie lekarza.

Źródło: Medscape, „International Physician Compensation Report 2021”

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.