Udzielanie świadczeń RTG

20 września w Dzienniku Ustaw ukazało się (poz. 1725) Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie minimalnych wymagań dla jednostek ochrony zdrowia prowadzących działalność związaną z narażeniem w celach medycznych, polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej lub diagnostyki związanej z podawaniem pacjentom produktów radiofarmaceutycznych.

Foto: pixabay.com

To kluczowy akt prawny, na podstawie którego wszystkie placówki stomatologiczne wykonujące świadczenia radiologiczne, poza rtg punktowym, które jest zwolnione z tego obowiązku, muszą wystąpić do wojewódzkiego inspektora sanitarnego z wnioskiem o wydanie zgody na udzielanie tych świadczeń.

Jeden z zapisów tego rozporządzenia, dotyczący wymogów w zakresie kwalifikacji personelu, określa m.in., że jednostka ma zapewnić „jednego lekarza dentystę, który w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego, o którym mowa w art. 3 ust. 1b pkt 1 lit. b i c oraz pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2021 r. poz. 790 i 1559), nabył umiejętności w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych związanych z realizacją takich procedur, potwierdzone w sposób i na zasadach określonych w tych przepisach”.

To duże wyzwanie, gdyż podmiotów z zarejestrowanymi stomatologicznymi urządzeniami rtg innymi niż rtg punktowe jest przynajmniej 3,5 tys. Naczelna Rada Lekarska rozpoczęła działania, by takie szkolenia przygotować. Proszę śledzić informacje pojawiające się na stronie www.nil.org.pl.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.