Poezja. Proza. Jubileusz

Po raz dziesiąty w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego wręczono nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika. Statuetki Akrobatów trafiły do zwycięzców w kategorii poezji i prozy. Z powodów pandemicznych na scenę wywołano laureatów dwóch edycji.

Foto: Jerzy Sawicz / MP

Uroczystej gali corocznie towarzyszą podwójne koncerty. W pierwszej części prezentowane są utwory wykonywane przez lekarzy. Tym razem publiczność usłyszała piosenki ze „Starego Kina” zaśpiewane przez dr n. med. Ewelinę Sielską-Badurek, laryngologa i foniatrę z Warszawy, która dwa lata temu nagrała przy współpracy z Naczelną Radą Lekarską płytę „Miłość Ci wszystko wybaczy”. Solistce towarzyszyła przy fortepianie Marta Mołodyńska-Wheeler.

Po przerwie wystąpił w energetycznym koncercie przebojów Janusz Radek. Fragmenty tekstów dwunastki laureatów 2020-21 czytali aktorzy Narodowego Starego Teatru i Teatru Ludowego w Krakowie. Twórczość Andrzeja Szczeklika przypomniał Jerzy Trela, czytając tekst o konstelacjach gwiazd i genów, a rozgwieżdżone niebo było stałym elementem scenografii.

W tym roku nie przyznano nagród w kategorii poezji. Konkurs prozy wygrała: specjalistka dermatologii i wenerologii Iwona Łęska („Pudełko pamięci”). Drugie i trzecie miejsca przyznano ex aequo. Srebrem podzieliły się pediatra i laureatka z lat 2015 i 2018 Monika Kunstman („Sprzątając w garażu”) oraz nefrolog Anna Bronowicz („Nadzieja”). Brąz pojechał do Szczecina wraz z Renatą Paligą („Traktat o podróży”) i Nowej Huty z antropolożką i rozpoczynającą pracę lekarką Adrianną Beczek („Mała psychoza”).

Wszystkie prace zaprezentujemy w kolejnych numerach „Gazety Lekarskiej”, a „Medycyna Praktyczna” zebrała je w rozdanej uczestnikom gali pokonkursowej książce „Nie płacz nadziejo”.

Ponadto z okazji dziesiątej edycji wręczono nagrody specjalne. „Jubileuszowych akrobatów” odebrali z rąk profesora Wojciecha Szczeklika: Maria Szczeklik, przewodnicząca jury Anna Dymna, prezes NRL profesor Andrzej Matyja w uznaniu wieloletniej współpracy przy organizacji Weny, poeta i wykładowca literatury Bronisław Maj, Jarosław Wanecki z Komisji Kultury NRL, który prowadził galę po raz czwarty, i nestor jurorów profesor Marek Pawlikowski.

Wcześniej miniaturę rzeźby Karola Gąsienicy Szostaka odebrali nieobecni podczas uroczystości: poetka Ewa Lipska, prezes Unii Polskich Pisarzy Lekarzy Waldemar Hładki i Jerzy Trela. Pośmiertnie „Medycyna Praktyczna” uhonorowała wielkiego polskiego poetę Adama Zagajewskiego, który w latach 2012-16 był członkiem oceniającej konkursowe prace kapituły.

Partnerem wydarzenia była po raz dziesiąty Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Wyjątkowo w Krakowie, mimo październikowej aury, nie padał deszcz. Po raz pierwszy od siedmiu lat.

Jarosław Wanecki, przewodniczący Komisji Kultury NRL

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.