Kolejny samorząd reaguje na fałszywe certyfikaty covidowe

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o coraz szerszej skali procederu fałszowania tzw. certyfikatów covidowych, tego rodzaju praktyki stanowczo potępiła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

Foto: twitter.com/szczepimysie

„Wszelkie przypadki udziału pielęgniarek i położnych w procederze wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych lub fałszowania dokumentacji medycznej, jako działania sprzeczne z obowiązującym prawem i Kodeksem Etyki spotkają się ze stosowną reakcją organów samorządu zawodowego” – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych redakcji „Gazety Lekarskiej”.

W oświadczeniu podkreślono, że pielęgniarki i położne angażują się w działania, których celem jest zbudowanie zaufania Polaków wobec szczepień ochronnych, ponieważ zgodnie z aktualną wiedzą medyczną są najskuteczniejszym narzędziem w walce z pandemią COVID-19. „Praktyki, które temu przeczą stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz godzą w wizerunek zawodu pielęgniarki i położnej” – wskazuje samorząd pielęgniarski.

To kolejny ważny głos w sprawie pojawiających się doniesień o podrabianych paszportach covidowych i fałszywych zaświadczeniach o szczepieniu przeciw COVID-19. W październiku oświadczenie w tej sprawie wydał Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona (więcej na ten temat piszemy TUTAJ).

Kilka dni temu w Kaliszu policjanci zatrzymali trzy pielęgniarki, które miały zajmować się wystawianiem fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19. Prokuratura przedstawiła im zarzuty dopuszczenia się przestępstw poświadczenia nieprawdy, fałszowania dokumentacji i oszustwa na szkodę Skarbu Państwa. Proceder miał trwać od pół roku. Wobec kobiet sąd zastosował areszt na trzy miesiące.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.