W Senacie o akcyzie na alkohol i papierosy. Zdania są podzielone

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych chce odrzucenia ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Foto: pixabay.com

Ustawę zdecydowanie negatywnie oceniło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. W trakcie dyskusji ustawę krytycznie ocenili przedstawiciele branży spirytusowej, piwowarskiej i papierosowej m.in. za obciążenie wyższą akcyzą tanich papierosów czy nieuwzględnienie poziomu zawartości alkoholu w napojach spirytusowych.

Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego prof. Andrzeja M. Fala wysoką akcyzą powinny być obciążone tzw. produkty inicjacyjne (np. piwo), ale ustawa nie idzie w tę stronę i nie ogranicza dostępu do najtańszych używek. Przyjęcie ustawy rekomendował senatorom wiceminister finansów Jan Sarnowski. Szczególną uwagę zwrócił na jej aspekt prozdrowotny, dodając, że podwyżka wpłynie na ograniczenie dostępności alkoholu i papierosów. Ministerstwo Zdrowia także traktuje planowane przepisy jako prozdrowotne.

Czy podatek akcyzowy wzrośnie?

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym zakłada podniesienie stawek akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń w 2022 roku i wyznacza ścieżkę podwyżki stawek na lata 2023-27. Przewiduje, że od 1 stycznia przyszłego roku stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Nowela wprowadza minimalną stawkę akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia. Stawka akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc. W noweli zapisano ponadto harmonogram podwyżek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku o 5 proc., a w wypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego – podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc.

Źródło: Senat, Sejm

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.