Przyszłość ustawy o zawodówkach dla lekarzy w rękach prezydenta

Umożliwienie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów w uczelniach zawodowych doprowadzi do felczeryzacji tych zawodów – ocenia Prezydium NRL i apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy o „zawodówkach” dla lekarzy.

Foto: Eliza Radzikowska-Białobrzeska/KPRP. Źródło: flickr.com/photos/kancelariaprezydentarp

W ubiegłym tygodniu, ku zdumieniu samorządu lekarskiego i wielu lekarzy, którzy mieli nadzieję, że kontrowersyjne przepisy o „zawodówkach” całkowicie przepadły, Sejm przyjął zaproponowane przez Senat poprawki do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw.

– Zarówno samorząd lekarski, jak i opinia publiczna została oszukana przez rządzących. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tym zapisom, a sposób w jaki je ponownie wprowadzono jest skandaliczny i świadczy o totalnym znieważeniu i zignorowaniu środowiska lekarskiego – komentuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja, który od początku nie zostawiał na pomyśle suchej nitki.

Jeśli uchwalone przepisy wejdą w życie, o pozwolenie na utworzenie studiów wyższych na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym będą mogły się ubiegać akademie nauk stosowanych lub uczelnie zawodowe.

W myśl nowelizacji pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym uzyska uczelnia, która ma kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu lub prowadzi studia na co najmniej jednym kierunku przygotowującym do wykonywania zawodu i ma kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu.

Felczeryzacja ze szkodą dla pacjentów

W piątek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw.

„Ustawa ta zawiera rozwiązania, które z całą pewnością doprowadzą do obniżenia standardów nauczania zawodów lekarza i lekarza dentysty. Umożliwią one prowadzenie nauczania na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym na uczelniach zawodowych. Uczelnie te w ocenie samorządu lekarskiego nie są przygotowane do zapewnienia poziomu kształcenia niezbędnego dla bezpiecznego wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty” – wskazuje Prezydium NRL.

Samorząd lekarski podkreśla, że umożliwienie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów na uczelniach zawodowych prowadzi do felczeryzacji tych zawodów, a dopuszczenie do leczenia osób z wykształceniem uzyskanym w uczelni zawodowej podważy zaufanie do wszystkich osób wykonujących te zawody. Prezydium NRL podkreśla, że troska o wysoki standard nauczania lekarzy i lekarzy dentystów to gwarant bezpieczeństwa pacjentów.

Kształcenie lekarza wymaga zaplecza

Jak czytamy w apelu skierowanym do prezydenta, wykształcenie lekarza polega nie tylko wyposażeniu go w kompetencje czysto zawodowe, ale także wychowanie w szerokim kontekście humanistycznym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na postawę etyczną, a ten rodzaj wykształcenia możliwy jest do uzyskania tylko w warunkach uniwersyteckich.

Prezydium NRL wskazuje, że zapewnienie odpowiedniej liczby dobrze wykształconych lekarzy i lekarzy dentystów wymaga wielokierunkowej kadry akademickiej, zarówno teoretyków, jak i klinicystów. Kształcenie wymaga również solidnego zaplecza klinicznego, pracowni, zakładów badawczych, laboratoriów, odpowiedniego sprzętu, które mogą być właściwie zapewnione jedynie w dużych ośrodkach miejskich.

„Podkreślenia wymaga również, że przy procedowaniu projektu ustawy doszło do jaskrawego naruszenia prawa. Przepisy przewidujące możliwość kształcenia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym na uczelniach zawodowych zostały wprowadzone do projektu z naruszeniem podstawowych zasad prawodawstwa, bowiem już po przeprowadzonych konsultacjach publicznych. Takie działanie stanowi pogwałcenie przepisów art. 5 pkt 5 i 16 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz.U. z 2021 r. poz. 1342)” – czytamy w apelu Prezydium NRL.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Adam Kortowski
    lis 25, 2022 - 05:21 PM

    Ta ustawa to oczywiście skutek nadużyć lekarzy w dziedzinie dializ.
    Co na to rząd?. Rząd woli oddać dyplomy głupszym ale bardziej etycznym osobom. Proste jak drut.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.