Rozpoczęły się bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla dorosłych

Od wtorku każda pełnoletnia osoba może bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Wystarczy zgłosić się do wybranego punktu szczepień.

Foto: pixabay.com

Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Od wczoraj takie samo prawo będą miały wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat. To efekt podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.

– Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach –  mówi minister zdrowia, dodając, że jest to szczególnie ważne w czasie trwającej czwartej fali pandemii COVID-19.

Sezon grypowy rozpoczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2. – To dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie. Wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień – dodaje.

Zgłosić się można w dowolnym punkcie szczepień i bez recepty, wystarczy tylko umówić termin. Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy między szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

Mapa ponad 3 tys. punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.