Zapełniają się szpitale tymczasowe. Omikron budzi coraz więcej obaw

Od kilku tygodni rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. W Polsce ponad 600 tys. osób przebywa na kwarantannie – to tak jakby dotyczyło to prawie wszystkich mieszkańców Wrocławia.

Foto: Krystian Maj/KPRM

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki odwiedził szpital tymczasowy w Pyrzowicach niedaleko Katowic, w którym od początku funkcjonowania przyjęto już ponad tysiąc pacjentów. – W cyklu rotacyjnym mamy tu do czynienia z leczeniem cały czas ok. 120 pacjentów – mówił szef rządu.

Premier podziękował personelowi medycznemu za zaangażowanie. W jego ocenie takie placówki jak ta w Pyrzowicach są obecnie bardzo potrzebne jako uzupełnienie obecnie funkcjonującego systemu ochrony zdrowia. Obecnie w kraju działają 23 szpitale tymczasowe, a otwarcie kolejnych zaplanowane jest w najbliższych dniach.

Podczas spotkania z dyrektorem szpitala w Pyrzowicach premier zapytał, ilu niezaszczepionych pacjentów znajduje się wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. – Usłyszałem, że około trzy czwarte osób, które bardzo źle przechodzą chorobę, to osoby niezaszczepione – powiedział Mateusz Morawiecki. Przy tej okazji zaapelował o szczepienie się przeciw COVID-19 oraz o przestrzeganie zasad dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

Szpital Tymczasowy przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” w Katowicach-Pyrzowicach został zbudowany już w listopadzie 2020 r., ale do wiosny br. funkcjonował na zasadzie pasywnej. W związku ze wzrostem liczby zakażeń, od kilku tygodni robi się w nim coraz ciaśniej.

To jedyny szpital tymczasowy dla osób zakażonych koronawirusem w regionie. Podczas poprzedniej fali pandemii w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach działał drugi szpital tymczasowy, ale na razie – jak oceniają służby wojewody śląskiego – dla zaspokojenia rosnących potrzeb wystarczy rozbudowa bazy covidowej w istniejących szpitalach.

1 grudnia na terenie całego kraju zostaną ogłoszone dodatkowe restrykcje w związku z pojawieniem się nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 – omikron. Wydłużona zostanie kwarantanna, zaostrzeniu ulegną limity klientów w restauracjach, wiernych w kościołach czy widzów w trakcie wydarzeń kulturalnych, a także zacznie obowiązywać zakaz lotów do kilku krajów afrykańskich.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
 1. Senior+Znaczny
  lis 30, 2021 - 07:51 PM

  Jeżeli jesteście Polakami to nie szczujcie wyszczepionych na niezaszczepionych! Posiadam wiedzę, że wyszcepieni tak samo się zarażają jak nieszczepieni cieczą zwaną szczepionką na kornawirusa. Nie każdy Polak jest głupi, i nie każdą bajkę kupi. Jeżeli będziecie leczyć chorych szczepionkami to „Niech nas Bóg ma w swojej opiece”.
  PS. INFORMUJE! JESTEM NIE WYSZCZEPINY. OD CZASU WPROWADZENIA RESTRYKCJI W POLSCE …ZAZNACZAM I PODKREŚLAM NIE MIAŁEM NAWET KATARU!!!
  DO REFLEKSJI! IDĄC DALEJ SZCZUCIE JEDNAYCH NA DRUGICH JEST KARALNE Z URZĘDU TAK JAK: ANTYSEMITYZM, RASIZM, FASZYZM ETC..

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.