Apogeum piątej fali za nami? Minister zdrowia złagodzi obostrzenia

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział skrócenie czasu trwania izolacji i kwarantanny oraz zmniejszenie liczby łóżek covidowych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: MZ

– Za nami jest już apogeum piątej fali – przesilenie, z którym mieliśmy do czynienia dwa tygodnie temu. Potwierdza się to na poziomie liczby nowych zakażeń, ale także na poziomie badań i testów oraz liczby zleceń, które są wykonywane przez lekarzy POZ – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w środę w czasie konferencji prasowej.

Zdaniem szefa resortu zdrowia w czasie piątej fali przebieg choroby COVID-19 obserwowany u pacjentów jest wyraźnie łagodniejszy. – Analizowaliśmy to na podstawie dwóch wskaźników, przede wszystkim średniego czasu hospitalizacji – wskazał minister Adam Niedzielski.

O ile podczas piątej fali czas hospitalizacji wynosi tydzień, o tyle w trakcie czwartej fali trwał co najmniej 10 dni. To jedna z przyczyn odpowiadających za to, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na tlen i to mimo liczby hospitalizacji zbliżonej do poprzedniej fali. – Spadek zapotrzebowania na tlen jest również związany z tym, że te terapie wysokoprzepływowe są w tej chwili mniej potrzebne – wyjaśnił.

Kwarantanna i izolacja

W ślad za poprawą sytuacji epidemicznej mają iść zmiany w przepisach. – Likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu – poinformował minister Adam Niedzielski, dodając, że ten zamiar został poprzedzony analizami kwarantann udzielanych przez Sanepid. Chodzi o osoby, które do tej pory miały kwarantannę wskazywaną na podstawie wywiadu epidemicznego po kontakcie z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2. – To zjawisko miało ogromne znaczenie w szkołach i w środowisku pracy – podkreślił.

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział, że od 15 lutego będzie stosowana siedmiodniową izolacja zamiast dziesięciu dni. Dodał, że obecnie możliwość zwolnienia z izolacji po wykonaniu testu na obecność koronawirusa już po pięciu dniach dotyczy medyków i służb mundurowych.

– Od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Nie będzie sytuacji, że jeżeli ktoś jest izolowany, a współdomownik przebywa z nim na kwarantannie, to ta kwarantanna jest jeszcze dodatkowo, po zakończeniu izolacji współdomownika, naliczana jak w tej chwili przez siedem dni – mówił.

W konferencji uczestniczył również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – W świetle tych dobrych informacji chciałbym ogłosić, że podjęliśmy decyzję, że 21 lutego nastąpi definitywny koniec nauki zdalnej – powiedział. Wyraził nadzieję, że nauka „w tym formacie” potrwa już do końca roku szkolnego.

Co się zmieni?

Lista zmian zapowiedzianych w czasie konferencji:

  • Zmniejszy się liczba łóżek covidowych do ok. 25 tys.
  • Zniesienie kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem
  • Od 11 lutego zostanie zniesiona kwarantanna przyjazdowa dla osób przybywających z krajów należących do strefy Schengen (pozostanie jednak dla osób bez unijnego certyfikatu COVID-19)
  • Od 11 lutego kwarantanna dla osób spoza strefy Schengen potrwa 7 dni
  • Od 15 lutego izolacja zostanie skrócona do 7 dni
  • Od 15 lutego kwarantanna dla współdomowników osoby zakażonej ma obowiązywać wyłącznie do zakończenia izolacji
  • 21 lutego uczniowie mają wrócić do nauki stacjonarnej

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.