26 kwietnia 2024

Wypalenie pandemiczne

Odczuwa je nawet co dziesiąty młody Polak – tak wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Current Psychology”.

Foto: pixabay.com

Badania przeprowadzono wiosną ubiegłego roku. – Zaskoczyło nas, że po roku od rozpoczęcia pandemii wciąż był to nasilony sposób reagowania na rzeczywistość, który utrzymuje się nadal, co widzimy w kolejnych próbach z października i grudnia ubiegłego roku – powiedział dr Marcin Moroń z Instytutu Psychologii UŚ.

Objawy wypalenia pandemicznego wiążą się z symptomami depresyjnymi i lękowymi. W radzeniu sobie z sytuacją pandemiczną pomaga odporność psychiczna. W tym kontekście istotna jest także zdolność rozumienia własnych reakcji emocjonalnych i odpowiedniego ich regulowania, czyli inteligencja emocjonalna. Prof. Moroń ostrzega, że osób z objawami depresyjnymi i lękowymi może przybywać.

O trudnościach w adaptacji do sytuacji pandemii i jej konsekwencji warto rozmawiać i być wrażliwym na trudności adaptacyjne związane z bezprecedensową sytuacją ogólnoświatowych wyzwań dla zdrowia publicznego, zwłaszcza u młodych ludzi. Badania trwają, skupią się teraz nad zagadnieniem wypalenia pandemicznego w kontekście relacji rodzinnych oraz innych typów wypalenia.

Źródło: naukawpolsce.pl